banner30

banner62

24.02.2021, 18:38 52

Esnaf'a ses verin

Milyonlarca esnaf, işçi kan ağlarken İktidar “salgın kurallarına biz uymuyoruz ama siz uymak zorundasınız” pervasızlığını aleni bir şekilde sürdürüyor.

Akp kongresinde kapalı spor salonlarını “lebaleb” doldurmakta sakınca yok, ama, yan tarafında bulunan restoranda ya da kafede oturup yer/içersen, bilim kurulunun maske/mesafe/hijyen kuralını ihlal etmiş oluyorsun!

Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2020 yılında 99 bin 588 esnafın dükkanı ve 40 bin 735 şirket kapandı, gerçek işsiz sayısı ise 10.7 milyona ulaştı. Salgının ekonomik etkilerini azaltmak için ilk olarak 17 Nisan 2020 tarihinde ilan edilen işten çıkarma yasağı mayıs ortasında bitecek. Yasağın bitmesiyle birlikte işsizler ordusuna binlerce kişinin daha katılması bekleniyor.

Esnaf aylardır iktidara sesleniyor, işçi, emekçi, artık birileri seslerinin duyulmasını istiyor!

Pandemi sürecinde gelirsiz kalan binlerce esnaf, yanında çalışan işçilerini çıkarmak zorunda kaldı, devam eden vergileri var. Kira, stopaj, BAĞ-KUR’la mücadele etmek zorunda."
Kısaca artık dayanacak güçleri kalmadı.

Açıklanan destek paketleri, krediler esnafın derdine çare olmaktan çok uzakta!

Toplumun belli bir kesimine bedel ödetirken, diğerlerinin zevki sefa içinde yaşadığı bir savaş, Sermayenin emeğe açtığı bir savaş.

Yaşadığımız pandemi süreci ni bir yıkım olarak görüyorum. İktidarın ve düzen muhalefetinin de öylece izlediği...

Evlere kapatılan insanlar, iş ve ev arasında götürülüp getirilen işçiler, sayıları milyonları aşan ölümler, bomboş dükkanlar, giderek artan otoriterleşme, aşılara göre bölünen coğrafi ve siyasi sınırlar…
Yani
Yaşam Savaşı!

Müzisyeninden, Hekimine!
Avukatından, Doktoruna, Emeklisine...
Herkesin kafasında aynı soru?
Evime ekmek götürebilecek miyim?

Toplumda herkes zihinsel olarak az ya da çok "olağanüstü bir dönemde" yaşadığımızın farkında.

İnsansızlık, sosyal yaşamın neredeyse bitme noktasına gelmesi, vasatlık, sesini çıkaranın başına inen kaba güç, işini bilirlik ve yalakalık, itaat et rahat etlik...

Pandemi ve sonraki süreçte Dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.
Toplumda da...
Siyasette de...
Sistem de...

Yorumlar (0)
11°
açık
banner29