banner30

banner62

Türk-İş: Yarı aç, yarı tokuz

Türk-İş tarafından yapılan araştırmada, Eylül ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenebilmesi için gereken aylık gıda tutarı 2.447.72 lira (Açlık), gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, kira, elektrik, su, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması gereken harcamaların toplam tutarı (Yoksulluk) ise 7.973.02 lira olarak belirlendi.

EKONOMİ 18.10.2020, 19:42
Türk-İş: Yarı aç, yarı tokuz

Türk-İş tarafından yapılan araştırma toplumsal gerçekleri su yüzüne çıkardı. Araştırmaya göre bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise 3.002.55 lira oldu. Türk İş'in araştırmasında mutfak enflasyonu aylık yüzde 2.68, yıllık 18.56 olarak belirlendi. Yoksulun temel gıda maddesi ekmek ise bir ayda yüzde 20 zamlandı.

Türk-İş tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) tutarı önceki yılın sonuna göre 285 TL, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise 928 TL artış göstermiştir. Son bir yıl itibariyle bakıldığında, ortaya çıkan ek harcama gereği gıda için 385 TL, toplam hanehalkı harcaması için 1.248 TL’dir (net asgari ücretin yarısından fazla). Toplumun önemli bir kesimini ücretli-yevmiyeli çalışanlar ve bunların emeklileri oluşturmaktadır. Devletin resmi verilerinden de görüleceği üzere, yoksul kesimlerin gıda ve konut (kira, elektrik, yakıt, su) harcamaları aile bütçesinde ağırlıklı yer kaplamaktadır."

HALKIN ÜÇTE BİRİ YOKSUL

Türk-İş'in açıklamasında, "Türkiye’de en yoksul ile en zengin arasında (nüfusun yüzde 10’luk ayırımında) 13 kat gelir farkı bulunmaktadır. Toplumun ortalama geliri temel alınarak yapılan çeşitli hesaplamalara göre nüfusun neredeyse üçte biri yoksuldur. Ancak bu yıl küresel düzeyde yaşanan korona virüsün etkisiyle meydana gelen iş ve gelir kaybı nedeniyle aradaki gelir farkının ve yoksulluğun artması söz konusu olacaktır" denildi.

Yorumlar (0)
banner66