Resmi Gazete’ de Yayımlandı Konut Hesabı Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Devredildi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında 'Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik' yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’ de Yayımlandı Konut Hesabı Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Devredildi

Yönetmelikte yapılan değişiklikle konut hesabının yönetimi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na geçti.

Katılımcının birden çok konut hesabı açamayacağına dair kural da kaldırıldı. Yerine getirilen kurala göre, katılımcı birden çok konut hesabı açabilecek, aynı anda birden çok hesabını aktif edemeyecek, yani tek hesabı aktif olacak.

Konut hesabı tanımındaki 'katılım fonu' çıkarılırken, 'mevduat veya katılım fonu hesabı' ifadelerinin yerini 'mevduat hesabı', 'katılma hesabı' veya 'özel cari hesap' ifadeleri aldı.

Yönetmeliğe 'çekim hakkı’ diye yeni bir tanım eklenirken, çekilecek tutar ile ilgili 'hesabın açılış tarihi ile çekim tarihine kadar hesapta biriken asgari ödeme tutarının dışında kalan tutar' şeklinde sınırlamaya gidildi.

Ayrıca dönem başlarında katılımcının talebi üzerine ödeme planı tekrardan belirlenebilmesi hükmü değiştirilerek, ödeme planı yanı sıra faiz oranı da tekrardan tespit edilebilmesi imkanı getirildi.

KATILIMCILAR 3 AY İÇİNDE EKSİK TUTARLARI YATIRACAK

Değişiklikle yönetmeliğin 5'inci maddesine yeni bir bent eklendi. Katılımcının yapacağı asgari ödeme tutarının her yılın başında tekrardan değerleme oranına göre artırılması yönünde yeni bir düzenleme yapıldı.

Bu doğrultuda yönetmeliğe eklenen geçici maddeyle de, yönetmelik değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarihten önce katılımcıların ödedikleri asgari tutarlar için de uygulanması sağlandı.

Ödedikleri tutarlar tekrardan değerleme oranı altında kalan katılımcılar, eksik tutarları 3 ay içerisinde hesapların bulunduğu bankalara ödeyecek.

YORUM EKLE