banner30

banner62

İşten çıkarma yasağı uzatıldı

İçerisinde işten çıkarılma yasağı ve kısa çalışma ödeneği süresinin uzatılmasını da içeren İstihdam paketi TBMM'de kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yetkili olduğu kararlarda işten çıkarılma yasağı, 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilecek. Kısa çalışma ödeneğinin süresi ise 6 aya kadar uzatılabilecek.

EKONOMİ 23.07.2020, 23:30 23.07.2020, 23:34
İşten çıkarma yasağı uzatıldı

İstihdama ilişkin düzenlemeleri içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.Pakete göre, Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılıyor. Uzatmada yetkili Cumhurbaşkanı olacak.Cumhurbaşkanı,3 aylık süreyi sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak 6 aya kadar uzatmaya yetkili olacak. İşten çıkarılma yasağı, 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilecek. Soma işçilerinin kıdem tazminatları ödenecek. Kanunla; TBMM'de yeni bir komisyon kuruluyor.

DİJİTAL MECRALAR İHTİSAS KOMİSYONU

şsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, bireylerin kişilik haklarına özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı yahut çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde internet kullanımının önlenmesi amacıyla TBMM bünyesinde Dijital Mecralar İhtisas Komisyonu kurulmasını da amaçlıyor.

İŞTEN ÇIKARILMA YASAĞI UZUYOR

Ayrıca teklife göre, Cumhurbaşkanı, Kovid-19 salgını gerekçesiyle işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemenin uygulama süresini 3'er aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilecek.

Soma'da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden ocağı kazası sonrasında, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun taraf olduğu rödovans sözleşmeleri kapsamında yer alan Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarında çalışan ve kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde hizmet akdi sona erdirilen işçilerin kıdem tazminatları, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu tarafından ödenecek.

Yorumlar (0)
25°
açık
banner29