EGE'NİN PEYNİR DEVİNDEN KÖTÜ HABER

Türkiye’nin önemli peynir üreticilerinden, İzmir Dikili’de kurulu, 76 yıllık “AK-DU Süt Ürünleri” firması konkordato ilan etti. Modern üretim tesisinde, 150’ye yakın çalışanı ile başta İzmir tulumu, kaşar peyniri, beyaz peynir olmak üzere 20’yi aşkın ürün hazırlayan AK-DU Süt Ürünleri, geçen yıl Uluslararası Kalite ve Lezzet Enstitüsü’nden “Üstün Lezzet Ödülü” alan ilk Türk firma olmuştu.

EGE'NİN PEYNİR DEVİNDEN KÖTÜ HABER

Mustafa Akbaş/İzmirGazetesi- Derinleşen ekonomik krizle birlikte başlayan konkordato fırtınası dinmiyor. Türkiye’nin önde gelen peynir ve süt ürünleri firmalarından, İzmir Dikili’de kurulu AK-DU Süt Ürünleri de konkordato ilan edenler kervanına katıldı. Dikili Asliye Hukuk Mahkemesi’nce, AK-DU Süt Ürünleri Gıda Tarım Hayvancılık ve Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ile AK-DU Gıda Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti. ve KD Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., şirketin sahiplerinden İbrahim Durmaz, Canan Durmaz, Kadir Durmaz ve Karhan Durmaz hakkında daha önce verilen geçi mühlet kararının 1 Şubat 2019 itibariyle 2 ay uzatılmasına karar verildi.

Piyasaya ödeme güçlüğü çektiği ifade edilen AK-DU Süt Ürünleri için konkordato komiseri atandı. Haber, firmanın süt topladığı Dikili ve Bergama bölgesindeki üreticilerde de üzüntü yarattı. Dikili’deki modern üretim tesisinde, 150’ye yakın çalışanı ile başta İzmir tulumu, kaşar peyniri, beyaz peynir olmak üzere 20’yi aşkın ürün hazırlayan AK-DU Süt Ürünleri, geçen yıl Uluslararası Kalite ve Lezzet Enstitüsü’nden “Üstün Lezzet Ödülü” alan ilk Türk firma olmuştu.

1943 yılında, Kozak Çamavlu Köyü’ndeki küçük bir mandırada süt ürünleri üretimine başlayan, deri tulum peyniri ve eski kaşar ile adını duyuran AK-DU Süt Ürünleri, Dikili’de üretimini artırmıştı. 76 yıllık bir firma olan AK-DU Süt Ürünleri, modern üretim tesisinde 150 çalışanı ile beyaz peynir, tulum peyniri, kaşar peynir, yöresel peynir ve tereyağından oluşan 20’yi aşkın ürün çeşidi ve 70’e yakın ambalajı ile hizmet veriyordu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 11:35
YORUM EKLE