Teknoloji Tüketen Değil, Üreten Nesiller Yetiştirmeyi Hedefliyoruz

Ege Üniversitesi Çocuk Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEÇEM) tarafından çocukların ara tatili daha verimli ve daha eğlenceli geçirmeleri için “Üç Boyutlu Oyun Tasarlama” ve “Oyunlarla İngilizce Konuşuyorum” eğitimleri verildi.

Teknoloji Tüketen Değil, Üreten Nesiller Yetiştirmeyi Hedefliyoruz

EGEÇEM, 6-18 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bu sene ilk defa uygulamaya koyulan ara tatilde eğitimlerine Ege Üniversitesi (EÜ) Eğitim Fakültesinde devam ediyor.

Ege Üniversitesi Çocuk Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEÇEM), Sonbahar Okulu eğitimleri kapsamında çocuklara yönelik “Üç Boyutlu Oyun Tasarlamaeğitimi veriyor.

Çocuklara tasarlama yaparken bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirmeyi hedefleyen eğitim, Ege Üniversitesi Öğretim Teknolojileri Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Fırat Sarsar ve Güner Güler koordinatörlüğünde yapılıyor.

Eğitimin hedefleri ile ilgili bilgi veren Güner Güler, “Teknoloji tüketen değil teknoloji üreten nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu etkinlikte Microsoft’un bir programı olan “Kodu Game Lab” ile öğrencilere basit bir şekilde oyun tasarımı yapmayı öğrettiklerini belirten Eğitmen Güler, amaçlarının çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek ve geleceğe hazırlamak olduğunu söyledi.

Üç Boyutlu Oyun Tasarlama

3B oyun tasarım araçları, hem değişen dünya ihtiyaçlarına karşılık geliyor, bilgi işlemsel düşünme becerilerini karşılıyor hem de öğrencilerin ürün geliştirmelerine olanak sağlıyor.

Öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerinin, yaratıcılıklarının ve bakış açılarının gelişmesinde 3B oyun tasarımı eğitimi önemli bir yer tutuyor. Derslerde 3B oyun tasarım araçlarından "Kodu Game Lab" eğitimi yapılması planlanıyor. Kodu Game Lab, çocukların oluşturdukları karmaşık senaryoları, sanal bir dünya üzerinden programlamasına olanak tanıyan bir araç olarak işlen görüyor.

Oyunlarla İngilizce Konuşuyorum

EGEÇEM’in eğitsel oyunlarla İngilizce dilinde dinlemeye ve konuşmaya istekli olmayı özendiren “Oyunlarla İngilizce Konuşuyorum” eğitimi ise Öğr. Gör. Z. Esin Yücel ve Murat Kılıç tarafından veriliyor. EÜ Eğitim Fakültesinde gerçekleştirilen “Oyunlarla İngilizce Öğreniyorum” adlı kursta çocuklar

İngilizce’yi hem oyunlarla hem de uygulamalı olarak öğreniyor. İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilen kursta çocuklar bir yandan oyun oynarken bir yandan da İngilizce temel becerilerini eğlenceli bir şekilde öğreniyor.

YORUM EKLE