banner30

banner62

Eğitim Uzmanı Meral Güler’den velilere öneriler

Egebil Okulları Narlıdere Sahilevleri Kampüsü Kurucusu Meral Güler'i ziyaret ederek eğitim ile ilgili düşüncelerini öğrendik

EĞİTİM 05.10.2021, 13:28
Eğitim Uzmanı Meral Güler’den velilere öneriler

Bizleri sımsıcak bir ekip karşıladı. Güvenlikten, okul yöneticilerine,öğretmenlerden,personele kadar herkesin gözlerinin içi gülüyordu.

Okul tek katlı ve tertemizdi. Yeşilin, denizi, oksijen ve iyot zenginliğinin tam ortasında inşa edilmiş okulun tek katlı olması dikkatimizi çekti.

Merak ettiğimiz soruları Eğitim Uzmanı Meral Güler’e sorduk.

Okulunuzdan biraz bahsedebilir misiniz?

“İnsana değer vermekle ve sevmekle başlar eğitim. 7 yıl önce bu okulun projesi de inşaatı da eğitimci ve insan duygularıyla yapıldı. Her şeyden önemlisi insan hayatı ve güvenliğiydi. Kampüs için seçilen alan da, okulun çelik konstrüksiyon olması da benim hayalimdi. Depreme dayanıklı olmalı çünkü insan hayatına karşı sorumlu olduğumu biliyorum; Oksijeniyle, iyotuyla sağlıklı bir ortam olmalı çünkü insanları sağlıklı ortamda yaşatmaktan sorumluyum. Böyle bir lokasyon tüm okullar için tercih edilmesi gereken birincil tercih olmalı.

Anne babalara neler tavsiye edersiniz?

Anne babaların eğitim uzmanlarına olan ihtiyaçları her geçen gün hızla artıyor.Yaşamlarının tüm planlarını çocukları adına yapan anne babaların neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair bilgileri net değil.Çünkü güvenilir kaynaklara ulaşmak onlar için her geçen gün biraz daha zorlaşıyor.

Kaynaklar doğru ama eğitim için bütçeleri müsait değilse yol tıkanıyor ya da bütçe sorunu olmadığında da fırsatçılık, hedefsiz çocukların eğitim ortamında yok olmaları gibi bir kadere doğru yolculuk başlıyor.

İyi bir eğitimin bedelsiz olmadığı gerçeğini kabul ediyor…

Çocuğunuzu geleceğe taşıyan eğitim sistemi nasıl olmalı, çocuğunuzun okulunu seçerken neleri bilmelisiniz, neleri sorgulamalısınız?

Tüm sorularınıza ve ihtiyacınız olan eğitim danışmanlığına gönüllü olarak aday olduğumu ve sınırsız bir hizmeti karşılık beklemeden sizlere sunacağımı bu yazım vesilesiyle sizlere duyurabildiğim için mutluyum. Her şey çocuklarımızın geleceği için.

Düşünüyorum da geçmişte geleceğe yönelik çok güzel planlarımız vardı. Hayallerimiz çok daha heyecan doluydu. Korkularımız olsa da kısa süreliğine. Tiyatro, konser, sinemaya vakit ayırdığımızda daha mutlu olurduk. İki mağaza dolaştığımızda, evimize yeni bir eşya aldığımızda her şeye sahipmişiz gibi duygular yaşardık. Bugün hayatımız kontrolden çıktı, insanlar savrularak yaşamaya meyillendi. Her şeyi uçlarda yaşamaya başladık. Keşke bu uçlar iyi şeyler olsaydı, ama değil.

Peki ne zamana kadar sürer bu savrulma, hayatımızdaki dağınıklık?

Sosyal medyadaki hayatımıza sınır koyduğumuzda ,çıplak ayakla toprağa temas ettiğimizde,doğadan af dilediğimizde, hayatımızdaki doyumsuzluklarımızı azalttığımızda ve azla yetinebildiğimizde.

Ben bir eğitim uzmanıyım. Eğitim, yaşam biçimim. Ruhumu beslediğim, onurum, görevim, borcum.

Ve bu bütünleşmeyi yaşayabilmek için samimiyetimi, doğruluğumu, insanlığımı eğitiyorum uzun yıllardır. Olmadan, olgunlaşmıyor insanoğlu. Yaşamımda çok şanslı olduğumu biliyorum.Şansım üç kuşağı da yaşamış olmam.Bu sadece bizim kuşağa nasip olan bir şans.Gaz lambasının ışığında ödev yaptım,evimize giren ilk siyah beyaz televizyonun sevincini yaşadım,bilgisayarın ilk tuşuna bastığımda öğretmenliğimin onuncu yılındaydım.İlk cep telefonum Alcatell.Söylemeye çalıştığım bir hikaye değil. Yaşamımdan bir alıntı da değil. İhtiyaçların teknolojik gelişmelere bağlı olarak arttığının da farkındayım.

Eğitim uzmanlık gerektiren bir konu. Gelişmiş ülkelerde öğretmen olabilmek için lisans eğitiminden sonra iki yıl yüksek lisans eğitim zorunluluğu getiriliyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde yaklaşık 80 yıldır bu yasa uygulanıyor. Tartışılmadı bile.

Çünkü konu eğitim ise bu insanlık adına dokunulmazlığı olan bir konu olmalıydı ve gelişmiş ülkelerde böyle oldu.

Eğitime adanmışlığımın en önemli nedeni geleceği, insanların dünyasını kurtarmak. Bunun tek çözümünün eğitim olduğuna olan sonsuz inancım. Ve sonsuzluğa yakılacak tek ışığın eğitim olduğunu bilmenin hazzına ulaşmışlığım.”

Yorumlar (0)
17°
açık