banner30

banner62

Tesise karşı çıkınca dayak yediler

Köy arazisine mahkeme kararını beklemeden biyogaz tesisi yapımı için giren iş makinelerine tepki gösteren Salihli'nin Çapaklı Köyü sakinleri jandarma tarafından darp edildi.

EGEDEN 25.07.2020, 20:59
Tesise karşı çıkınca dayak yediler

Ege Çevre ve Kültür Platformu'ndan yapılan açıklamada, jandarma ekiplerinin Çapaklı Köyü'nde kurulmak istenen biyogaz tesisine karşı yasal direnme hakkını kullanan köy sakinlerine jandarmaanın baskı ve şiddet uyguladığını belirterek şöyle denildi:
“Biyogaz tesisi kurulmasını istemeyen Çapaklı köylüleri ve yöre halkı ve Salihli Çevre Derneği öncülüğünde yürütmenin durdurulması ve işlemin iptali için mahkemeye başvurmuştu. Geçtiğimiz günlerde, Salihli – Çapaklı mahallesinde bu Biyogaz tesisi için mahkeme keşfi yapılmış, yöre halkı bu biyogaz tesisisini istemediğini bir kez de Mahkeme Heyeti önünde net bir şekilde dile getirmişti. Ancak, mahkeme süreci devam ederken, şirkete ait kamyon ve iş makinelerinin sahaya gelerek çalışmalara başlaması üzerine, gerek Salihli ve gerekse Çapaklı halkı, tesisin kurulmak istendiği sahaya gelerek bu yasa dışı çalışmaların derhal durdurulmasını istemişti. Konuyla ilgilenen Salihli kaymakamnın, mahkeme kararına kadar çalışmaların durdurulacağını açıklamasına karşın şirket, bugün yeniden işmakineleri ile gelerek yol yapım çalışmalarına başlamış, yöre halkını hiçe saymıştır. Bunun üzerine tesisler alanında toplanan halk, sloganlar atarak, bu çalışmaların yasa dışı olduğunu, mahkemenin henüz karar vermediğini belirterek çalışmalara engel olmak istemiştir. Halkın bu haklı isteği karşısında jandarma, şirket yetkililerini uyarıp çalışmaları durdurmasını istemek yerine halka saldırmış, darp ederek bir çok kişiyi gözaltına almıştır.”

SALİHLİ HALKI YALNIZ DEĞİL

Egeçep açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Haksız uygulamalar karşısında halk kime güvenecektir? Halkın haklarını koruma görevini yerine getirmek yerine jandarma, neden halka saldırmıştır? Bu saldırı emrini kim vermiştir? Saldırı emrini verenlerin derhal görevden uzaklaştırılmasını, Mahkeme süreçleri sonlanıncaya kadar şirketin çalışmalarının durdurulmasını istiyoruz. Bu yapılmadığı taktirde, doğacak olaylardan yetkilileri sorumlu tutacağımızı, Salihli ve Çapaklı halkının yanında yer alacağımızı, onların meşru direnme haklarını savunacağımızı açıkça duyuruyoruz. Salihli halkı yalnız değildir.”

Yorumlar (0)
23°
açık