banner30

banner62

17.01.2021, 21:56 131

DÜŞÜNCE DUYGUYA, DUYGU DAVRANIŞA…

Yaşam süremiz boyunca olumlu ve olumsuz dönemlerden geçeriz. Hissettiğimiz olumsuz duygular her zaman kötü müdür? Aslında şiddeti ve sıklığı normal düzeydeyse bu olumsuzluklardan faydalanabiliriz. Basit bir örnek: Sınava hazırlanan bir genç düşünelim bu genç doğal olarak bir kaygı duygusu yaşayacaktır. Kaygı her zaman olumsuz bir duygu mudur? Gelin beraber düşünelim.

Önemli olan gencin kaygıya bakış açısıdır. Kaygı düzeyi beklenenin üzerindeyse “Bu sınavdan geçemezsem hayatıma yön veremem, ailemin beklentilerini karşılayamam, başarısız olursam kimsenin bana güveni kalmaz…” v.b düşünce yapısına sahipse doğal olarak performans kaygısı yaşayacak, sınava çalışmasını ve sınav başarısını da olumsuz yönde etkileyecektir.

 Fakat bir de bunun tam tersini düşünelim. “Bu sınav için yeterince çalıştım ve elimden geleni yaptım. Bu sınav benim kişiliğimi yansıtmıyor, kaybetsem bile insan olarak değerliyim, eğer olmazsa da tekrar hazırlanabilirim…” v.b düşünce yapısında olan gencin yaşadığı kaygı normal düzeyde ve sınavda sorulara kendini verebilmesini, daha başarılı olmasını bekleriz.

DÜŞÜNCE DUYGUYA, DUYGU DAVRANIŞA…

Sınava hazırlanan genç örneğinde olduğu gibi olumsuz düşünen genç, kaygı duygusunu kontrol edemediği için sınava çalışma davranışı etkilendi.

Aynı gencin farklı düşünce yapısı içinde olması kaygı duygusunu kontrol altına aldı ve sınava kendini vererek hazırlandı.

Hayatımızın her alanında düşüncelerimiz duygularımıza, duygularımız davranışlarımıza yön verir. Önemli olan hayata bakış açımızda. Bakış açımızı ne kadar farklı yönlere çekersek bir süre sonra çektiğimiz yönde düşünmeye başlarız, nasıl düşünürsek öyle hissederiz ve bu doğrultuda davranırız. Davranışlarımız da bir süre sonra karakterimizi oluşturur.

Hepimizin kendinde değiştirmek istediği özellikler mutlaka vardır. İşe farklı bir bakış açısının da olduğunu kabullenerek ve o açılardan bakabilmeyi başararak başlayabilirsiniz.  Düşünce- Duygu- Davranış ilişkisi de bu doğrultuda size yardımcı olabilir.

Yorumlar (0)
23°
açık