Türkiye-Venezuela altınına ABD kıskacı

Türkiye-Venezuela altınına ABD kıskacı

KEREM YEĞİNBOY-ABD’de üstdüzey bir yetkilinin Bloomberg’e yaptığı açıklamaya göre ABD, uyguladığı yatırımların ihlal edilip edilmediğini tespit etmek amacıyla Venezüela ile Türkiye arasındaki altın ticaretini incelemeye aldı. Yaptırımların ihlal edildiğinin tespit edilmesi durumunda, ‘ ABD’nin harekete geçeceği’ ifade edildi.

ANKARA’DA GÖRÜŞÜLECEK

ABD Hazine Bakanlığı’nın terör finansmanıyla mücadele sorumlusu Marshall Billingslea’nın cuma günü Ankara’da Türk yetkililerle yapacağı görüşmede Venezüella ile ticari ilişkilerin ele alınacağı belirtildi. Billingslea’nın Ankara ile görüşeceği konular arasında Venezüella ticari ilişkilerinin yanında İran’ın da olacağı aktarıldı.

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADI

ABD’li üst düzey yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Maduro’ya verdiği desteğin Washington yönetimini hayal kırıklığına uğrattığı ifade edildi. Yetkili ‘’ Venezüella meselesinde Türk ve diğer hükümetlerle yaptığımız konuşmada Maduro rejiminin meşrutiyetini kabul etmediğimizi belirttik. Ayrıca bu konuda bize katılmalarını istedik. Ama bugüne kadar Türkiye’den olumlu bir cevap gelmedi’’ açıklamasında bulundu.

900 MİLYON DEĞERİNDE ALTIN

Resmi verilere göre 2018 yılında Türkiye, Venezüella’dan arıtma ve işleme amacıyla 900 milyon dolar değerinde altın ithal etti. ABD’li yetkililer, Venezüella kaynaklı altın ithalatının bir kısmının İran’a yönelik yaptırımları ihlal ederek İran’a yönlendirilmiş olabileceği iddialarını ortaya atmıştı.

15 TON ALTIN GÖNDERİLECEK

Bu arada Venezüella Merkez Bankası'ndan 15 tonluk altının Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderileceği bilgisi aktarıldı. Önümüzdeki günlerde altınının karşılığı olarak Euro olarak ödeme yapılması bekleniyor. Altınların likiditeye dökülerek Bolivar cinsinde ödeme yapılmasıyla 26 Ocak tarihinde 3 tonluk altının gemilerle yüklenerek gönderilmesine başlanmıştı. Gönderilen ülkeler arasında Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri var.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 16:42
YORUM EKLE