TRUMP’A KARŞI 2 GÜÇLÜ RAKİP

TRUMP’A KARŞI 2 GÜÇLÜ RAKİP

Kerem Yeğinboy/İzmirGazetesi- ABD'de başlayacak olan 2020 seçimlerinde, Demokrat Parti'den iddiali başkan adayları Kirsten Gillibrand ve Kamala Harris, dikkat çekiyor. Şimdiden Cumhuriyetçi Trump karşısındaki en güçlü başkan adayları olarak gösteriliyorlar. Trump’dan sonra favori olarak gösterilen adaylar ‘’Obama’dan sonra Demokratlar yine başa geçebilecek mi ?’’ sorusunu sorduruyor. Adayların güçlü bir liberal platforma hitap ettiği ve kadın hakları üzerinde duracakları belirtiliyor. Kamala Harris, Trump’dan sonra en güçlü rakip olarak gösteriliyor, ardından da KirstenGillibrand geliyor. Eski Demokrat aday Hilary Clinton 2020'de başkanlığa aday olmayacağını duyurmuştu.

OBAMA’DAN SONRA İKİNCİ SİYAHİ BAŞKAN

ABD’li avukat olan, 54 yaşındaki Kamala Harris, 2010 yılında yapılan Kaliforniya eyalet seçimlerinde başa geçmişti. ABD seneto üyesi, Kaliforniya doğumlu Afrika-Amerika kökenli demokrat bir avukat. Harris adaylığını 21 Ocak 2019 tarihinde duyurdu. Harris, Amerikan senatosunda görev almış ikinci Afrika Amerikan kökenli kadın senatör. Bu durum Kalifoniya eyaleti içinde ise ilktir. Harris, Jamaikalı ve Hintli mülteci ailenin çocuğudur. Kamala’nın anne ve babası insan hakları savunucusu ve eylemcisi olan akademisyenlerdir. Kamala, Hint ve siyahi kültür içinde yetiştiğini, ‘’bütün arkadaşlarının siyahi olduğunu, Hint yemekleri pişirdiklerini, kültürel altyapısından dolayı hiçbir rahatsızlık duymadığını" belirtiyor

Çok kültürlü bir ortamda yetişmiş olması, ABD’nin günümüzde iç ve dış politikalarına da yansıyan ayrımcı ve tek-devlet siyasi anlayışına karşı ihtiyaç duyulan adım olduğu düşünülüyor. Pazar günü Oakland’daki kongresinde 20 bin ABD vatandaşına seslenen Kamala, seçimlerle ilgili ‘’Burdayız, çünkü Amerikan rüyası ve Amerikan demokrasisi saldırı altında. Daha önce hiç olmadı şekilde’’ dedi. Trump’ın Meksika duvarı projesi hakkında da "ortaçağ gösteriş projesi" açıklamalarında bulundu. Kongre sonrası Kamala binlerce Amerikalı'ya umut verdi.

KADIN HAKLARI SAVUNUCUSU GİLLBİRAND

52 yaşındaki Kirsten Gillibrand ise uzun yıllar boyunca Demokrat Parti kongre üyeliği yaptı. Kadın hakları ve sağlık masraflarının düşürülmesi üzerinde duracağını, ulaşılabilir eğitim, ücretlerin arttırılması, gazilerin imkanları, silah kontrolü üzerinde duracağını belirtti. Aynı zamanda Donald Trump’ın attığı adımların takibini günyüzüne çıkaracağını da belirtti. Kirsten, "Başkanlık seçimleri için çalışacağım. Çünkü genç bir anne olarak, başka insanların çocukları için kendi çocuklarım için savaştığım kadar savaşacağım" dedi.

Gillibrand, bu yüzden "sağlık hizmetinin doğru olması, bir ayrıcalık olmaması gerektiğini" belirtiyor. StephenColbert Talk Show programına konuk olan Gillibrand, "Daha iyi devlet okullarımız olması gerektiğini düşüyorum. Çünkü hangi mahallede büyüdüğünün bir önemi olmamalı. İnanıyorum ki sıkı çalışmak isteyen herkes, orta-sınıf vatandaş olabilmeyi hak edebilmesi için, istediği iş eğitimini alabilmeli" dedi.

Gillbrand, kariyerine avukat olarak başladı. Daha sonra Washington’da konut ve kentsel gelişim departmanında hizmet verdi. 2006 yılında Temsilciler Meclisinde NewYork’lu demokratları temsilen koltuk hakkı kazandı. Gillibrand 3 yıl sonra New York’u temsilen, Hilary Clinton yerine birleşik milletler senatörü oldu. Gillibrand, 2010 yılında özel bir seçimi kazandı, 2012 Kasım ayında tam zamanlı bir yeniden seçim daha kazandı.

FAVORİ İSİMLER

Kirsten Gillibrand ve Kamela Harris, Trump’a karşı en güçlü rakipler olarak gösteriliyorlar. Geçen seçimde başarısız olan Demokrat Hilary Clinton’ın yapamadığını yapıp yapamayacakları merak konusu. Analistlere göre Clinton’ın zamanında gülerek küçüksediği Trump artık ciddiye alınıyor ve ciddi oranda oy kaybediyor. Meksika duvarı ve ayrımcılık gibi eski stratejilere başvuruyor. Sürpriz isimler arasında, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ve Bloomberg’in kurucusu Micheal Bloomberg de yer alıyor. Bu isimlerin de adaylığını koyabileceği ancak seçilmelerinin zayıf ihtimal olduğu söyleniyor.

https://www.upi.com/Top_News/US/2019/01/29/Sen-Kirsten-Gillibrand-focuses-on-women-bipartisanship-in-presidential-run/9511548139771/

https://www.cnbc.com/2017/08/15/mark-zuckerberg-could-be-running-for-president-in-2020.html

//mentalfloss.com/article/90839/13-trailblazing-facts-about-kamala-harris

//amerikabulteni.com/2013/01/05/abd-kongresinin-yapisi-senato-ve-temsilciler-meclisi-nedir-yasa-nasil-yapilir/

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/kamala-harris-2020-election-campaign-launch-trump-oakland-california-a8749901.html

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 13:51
YORUM EKLE