Şili’de Sokaklar Savaş Alanına Döndü! Çok Sayıda Ölü ve Yaralı

Şili'de geçtiğimiz günlerde ulaşım ücretlerine yapılan zam, halkın tepkisine dönüştü. Özellikle başkent Santiago’da sokağa çıkan binlerce kişi, protestolarını şiddetli bir şekilde sürdürürken, otobüs ve otomobilleri ateşe verdi ve birçok bölgede marketlerde yağmalama olayları yaşandı.

Şili’de Sokaklar Savaş Alanına Döndü! Çok Sayıda Ölü ve Yaralı

Hükümet tarafından ülke genelinde 6 gündür gece saat 22.00'den sabah 04.00'e kadar ugulanan sokağa çıkma yasağına rağmen, protestocular eylemlerini sürdürdü. Ülke geneline yayılan olayları bastırabilmek için güvenlik güçleri, protestoculara  plastik mermi, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Yaşanan olaylarda yetkililer 18 kişinin yaşamını yitirdiği açıklarken, 150'den çok kişinin yaralandığını belirtti.

Başken Santiago, ülkede protestoların en şiddetli yaşandığı kent oldu. Binlerce protestocu sokağa çıkarken, bazı gruplar ise yağmalama olaylarına karıştı. Bazı marketler protestocular tarafından yağmalanırken, olaylar sırasında kamu mallarına zarar verildi, birçok otobüs ve araç kundaklandı.

Olayların en şiddetli yaşandığı başkent, Santiago’da yaşayan Türk iş insanı Yusufcan Sarıkaya’nın kamerasına yansıyan görüntülerde, eylemcilerin bir akaryakıt istasyonundaki marketi ve sokak arasındaki bir dükkanı yağmaladıkları, yine sokakta bulunan bir otomobili ateşe verdikleri görüldü.

Şili Kızılayı’nın ise güvenlik güçleri tarafından plastik mermiyle vurularak yaralanan eylemcilere müdahale ettikleri görüldü.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UZAYABİLİR

Şili hükümetine yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre şiddet eylemleri ve yağmalamalar artması sebebiyle sokağa çıkma yasağın uzayabileceği öğrenildi.

YORUM EKLE