banner30

ABD seçiminde büyük kavga

Demokratların başkan adayı Joe Biden'ın ekibi, ABD başkanlık seçimiyle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Trump tehdidini gerçekleştirerek, oyların düzgün bir şekilde sayımını durdurmak üzere mahkemeye giderse bunun önüne geçmek için avukatlarımız hazır bekliyor olacak" denildi.

DÜNYA 04.11.2020, 14:45 04.11.2020, 23:07
ABD seçiminde büyük kavga

ABD'de Demokratların başkan adayı Joe Biden, seçim sonuçlarıyla ilgili Biden, "Bugün buradayım, şunu söylemek için buradayım. Seçimi kazanmak için doğru yolda ilerliyoruz. Daha önce hiç karşılaşılmadık sayıda postayla oy kullanıldı, bu yüzden hepsinin sayılmasını bekleyeceğiz. Ama kendimizi iyi hissediyoruz. Arizona'dan ve Minnesota'dan iyi haberler geldi. Wisconsin ve Michigan ile ilgili de iyi hissediyoruz. Yarın sabah kadar sonuçları öğrenebiliriz ama belki biraz daha uzun da sürebilir. Bu uzun sürecek" dedi.

"AVUKATLARIMIZ HAZIR BEKLİYOR"

Demokrat Parti adayı Joe Biden'ın ekibinden de konuya ilişkin açıklama geldi. Biden'ın seçim ofisinden Jen O'Malley Dillon yaptığı açıklamada, "Trump tehdidini gerçekleştirerek, oyların düzgün bir şekilde sayımını durdurmak üzere mahkemeye giderse bunun önüne geçmek için avukatlarımız hazır bekliyor olacak" ifadeleri kullanıldı.

TRUMP NE DEMİŞTİ?

Sonuçların açıklanmaya başlamasından sonra kameralar karşısında geçen Trump, "ABD yüce mahkemesinden artık oy vermelerin durdurulmasını istiyoruz. Artık sabahın dördünde açılmamış oylar çıktı denmesini istemiyoruz. Benim için çok üzücü bir an. O yüzden şimdi hedefimiz, seçimin bu ülkenin iyiliği için hukukun düzgünce ilerlemesi. ABD yüksek mahkemesine gideceğiz. Sayımın durmasını istiyoruz" demişti.

BIDEN YARIŞI ÖNDE GÖTÜRÜYOR

ABD'nin 46. başkanının belirleneceği seçimde, ilk verilere göre Biden 238 delege, Trump ise 213 delege kazandı. Adayların başkanlık koltuğuna oturabilmesi için 270 delegeye ulaşması gerekiyor. Ülkedeki eyaletlerde halen oy sayma işlemi devam ediyor.

WISCONCİN'DE BIDEN KAZANDI

ABD başkanlık seçimlerinde kilit eyaletlerden 10 delegeye sahip Wisconsin'de Demokratların adayı Joe Biden seçimi kazandı. 248 delegeye ulaşan Biden 22 delege daha kazanırsa ABD'nin yeni başkanı olacak. Trump ise çekişmeli geçen Wisconsin seçimlerine itiraz edecek.

Yorumlar (0)
18°
hafif yağmur
banner29