banner30

banner62

24.04.2021, 12:54 2

Doğada bir bal molası ! KOVAN

Filmin genç olmasına rağmen oldukça tecrübeli yazarı ve yönetmeni Eylem Kaftan, 1999 yılında başladığı kariyerinde ağırlıklı olarak belgesel filmler üzerine yoğunlaşmış ve dünya çapında başarılara imza atmıştır. 'İsmi Güzide'  ve 'Bak Devlet Baba' isimli belgesel filmleriyle yurtiçi ve yurtdışında ses getirmeyi başaran Kaftan, ilk uzun metraj filmi 'Kovan' ile kariyerinde başka kapıları da açmayı bildi.

Görüntü yönetmenliği koltuğundaki isim Serdar Ünlütürk'ün hepimizin yakından bildiği Türk dizilerinin aranan simalarından olduğu aşikar. Şöyle ki, Leyla ile Mecnun, Bir Kadın Bir Erkek, Kertenkele, Siyah Beyaz Aşk ve Ulan İstanbul dizilerinin baş mimarlarındandır. Kovan filminde bizlere verdiği görüntüler o kadar özenle seçilmiş, kurgulanmış ki izlerken Karadeniz'e yerleşme fikrini hikayenin sonuna kadar aklınızdan atamıyorsunuz. Hoş, bittiğinde de çıkmıyor aklınızdan.

Filmin ana karakterini oynayan Meryem Uzerli her ne kadar akıllarda Hürrem olarak kalsa da, Annemin Yarası filmindeki performansından sonra Kovan'la da ben gerçek bir oyuncuyum sözünü yineliyor.

Annesinin ölüm döşeğinde olduğunu öğrenen bir kızın Karadeniz'de ki köyüne döndüğünde yaşadığı olayların etkisiyle dönüşümüne şahit oluyoruz. Ayşe'nin seçimlerini ve ablasıyla arasındaki gerilimi, çeşitli kadraj ve ışık oyunlarıyla daha da belirgin hale getiren yapım, etkili kreşendolarla seyirciyi yer yer sersemletebiliyor.

Senarist koltuğunda da Kaftan'ın oturduğu 'Kovan' 26. Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasında finalistlerden bir olurken, 7. Kayseri ve 7. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmalarında da ödüllerle dönmüştür.

Şimdiden iyi seyirler.

Yorumlar (0)
20°
açık