banner30

07.03.2021, 10:04

Diriliş Fenerbahçe Beko

Kim söylerdi ki Litvanya’da Zalgiris karşısında alınan ağır yenilgi sonrası Fenerbahçe’nin  13 maçta 12 galibiyet alacağını. Fenerbahçe bu seviyeye maç maç geldi, her maçı final gözüyle oynadı. 26 şubat akşamı bana göre Euroleague’nin en güçlü takımı Anadolu Efes’ten 32 sayı fark yiyip, gene Avrupa liginin gizli favorilerinden Milano takımına 3 mart akşamı 100 sayı atması Fenerbahçenin kalitesini göstermekte. Yüksek yüzde ile üç sayılık atış yapan milano takımı farkı açtığı zaman herkesin aklına o soru geldi, Fenerbahçe dağılacak mı diye: ama takım oyunun hiç bir anını bırakmayarak maçta kırılma olmasını engelledi. Fenerbahçenin bu kadar büyük yol kat etmesinde hiç şüphesiz coach İgor Kokokov dışında iki isim önemli yer tutmakta. Takımın iki lideri Nando De Colo ve Jan Vesely.

Fransız Lider Nando De colo

Fenerbahçe’nin çoğu maçta  Nando’nun eline bakması yadırganacak bir durum değil. Çünkü De Colo gibi bir oyuncunuz varsa onun kalitesinde birine oyunu bırakmak kadar doğal bir şey olamaz. Maçın kitlendiği , topun el yaktığı anda devreye girer ve rakibe hançeri saplar. Son yedi maçta 20 sayı üzeri istatistik tutturması onun ne büyük bir lider olduğunun kanıtı.  Point Guard ve Combo Guard  olarak da oynayan fransız oyuncu, Fenerbahçe için çok büyük anlam ifade etmektedir. Bütçenin düştüğü takımın onun ve Jan vesely üzerine kurulması Fenerbahçenin ondan ne kadar büyük beklentide olduğunu gösteriyor. Son iki maçta maçın en kritik anlarında hiç korkmadan kaldırıp üçlüğü atması takımın lideri olduğunu herkese gösterdi. Sahada yaptığı liderlik, oyunu yönetmesi, büyük oyun aklı Fenerbahçenin 13 maçta 12 galibiyet almasının en önemli nedenlerinden biridir.  Ayrıca ondan hiç beklenmeyen savunma ve ribaund katkısı oyunu ne kadar istediğini gösteriyor. Bire bir oynuyor, tepeden ve köşeden üçlük, içeriye penetreleri rakiplerin korkulu rüyası haline geldi. Takımın  diğer lideri Çek uzunla ikili oyunları artık Euroleague’nin en bilinen hareketlerinden biri oldu.  Nando Coach Kokoskov’un dediği gibi takımın oyun içindeki aklı ve beynidir. Hiç savaşmaktan vazgeçmemesi oyunun her iki yönünde de etkili oynaması ne kadar büyük karakter olduğunu bizlere gösteriyor.

VESELY HAVA YOLLARI

Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi çek uzun vesely’e ayrı parantez açılması gerekir. MVP olduğu 2018-19 sezonundan bile daha iyi bir grafik yakalayan Vesely takımın nando ile beraber en önemli oyuncusu. Geçen yazımda Kokoskov’un  Marko Guduric'in takıma katılmasıyla ilk beş başlayan Brown’u kesip ve pas istasyonunu kısadan uzuna çevirmesiyle müthiş bir değişim başlamasını sağladı.  Oyunun tabiri caizse her yönünü oynayan Jan Vesely takımın oyun düzeninde sadece kısa karşısında kalıp, pota altında etkinlik göstermeye başlamadı, aynı zamanda takımı oynatmaya da başladı, artık fenerbahçede her hucüm Jan Vesely’in eline değen toptan geçmeye başladı. Son Asvel Lyon maçında topu yarı sahadan bir guard gibi çember altına da getirmeye başladı. Yani bir oyuncuda isteyebilecek her şey var Jan Vesely’de. Takımın pas istasyonu  olması onun aksaması durumunda fenerbahçenin çok zorlandığı malum. Pasör özelliği nedeniyle transfer edilen amerikalı uzun Kylie O’Quin onun yükünü azaltması için ve o oyunda yokken onun yerine takımın pas istasyonu olması için transfer edildi. Son maçlarda o’quinn’in performansınında iyi gitmesi fenerbahçe açısından sevindirici bir gelişme oldu. Milano maçından sonra Coach kokoskov’un Jan Vesely hakkında neler söylediği onun takım için ne kadar önemli olduğunun kanıtı. Jan Vesely‘nin neler yapabileceğinden hiçbirimizin şüphesi yok bence. Büyük bir deneyimi var, savunmada her şeyi yapıyor, hücumda da fark yaratıyor. Canavar gibi bir maç çıkardı.
 Fenerbahçe bu galibiyet serisiyle Euroleaguede play off yarışında yedinci sırada bulunuyor. Bu on üçlük maç serisinde sadece, bana göre de ligin en büyük favorisi olan  Efes’e kaybetti. Efes Son CSKA Moskova maçını 30 sayı farkla kazandı. Hem de harika bir performansla.  Efes çarkları dönmeye başladığı zaman önüne geleni ezen bir takım.  Fenerbahçe maçında efes çok yüksek yüzdeyle atmasına rağmen takımda  ayakta kalan iki isim vardı: Nando De Colo ve Jan Vesely.
 Euroleague’de üst sıralar alev alev yanıyor. Galibiyetleri bir birine çok yakın takımlardan oluşuyor. Bundan sonraki maçlarda Anadolu Efes’inde Fenerbahçe Bekonunda çok dikkatli olması gerekir. Son Asvel maçında Nando De Colo’nunda dediği gibi; şu an bulunduğumuz konumun farkındayız. Mart ayı çok zor olacak. Tek bir galibiyet ile yukarıya çıkabileceğimiz gibi çok çabuk aşağıya da düşebiliriz. Konsantre olmalıyız. 
Euroleague’de bu sezon kolay bir maç yok, her takımın birbirini yendiği bir sezon onun için iki temsilcimizinde maç maç düşünerek gitmesi gerekir. Euroleague uzun bir yol iki temsilcimizede başarılar diliyorum.

Yorumlar (2)
Jale Yavuz 3 ay önce
Beko'yu başlığa taşıma sebebiniz nedir? Reklam mı yapıyorsunuz? Miele varken Beko da neymiş. Bari kaliteden yana olun.
Mihriban Çelik 3 ay önce
Sapıttınız galiba Jale Hanım. Dyson dururken Miele'yi savunmak neden? Hangi güçlerin maşası olmuşsunuz, yazık.
Ayrıca yıllar önce Televole'de görüntulerini izlemiştik. Fenerbahçe'ye büyü yapılmış.
O günleri hatırlayanlar bilir. Pet şişedeki suyu sahaya dökenlerin videosu yayınlanmıştı.
18°
hafif yağmur
banner29