banner30

banner62

Batı tiyatrosu yakında hazır

Anadolu'nun en büyük ve en önemli antik kentlerinden biri olan Laodikeia'da 2 bin 200 yıl önce yapılan Batı Tiyatrosu'nun restorasyonu yıl sonunda tamamlanacak. Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle ayağa kalkan antik yapı bin 600 yıl sonra kültür ve sanat etkinliklerine yeniden ev sahipliği yapacak.

DENİZLİ 14.07.2020, 10:14
Batı tiyatrosu yakında hazır

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin 2008 yılında Türkiye'de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenip, kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikeia Antik Kenti, gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Bu kapsamda, İncil'de adı geçen tarihteki ilk yedi kiliseden (Mahşerin Yedi Kilisesi) birini içinde barındıran antik kentte 2 bin 200 yıl önce yapılan ve M.S. 5 Yüzyıl'daan sonra kullanılmayan Batı Tiyatrosu'nun restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, yaklaşık 15 bin kişi kapasiteli Batı Tiyatrosu'nda sürdürülen çalışmaları inceledi. Başkan Zolan'a Laodikeia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Genel Sekreter Yardımcısı Seval Gebeş ve beraberindekiler eşlik etti.

KAZILAR BÜTÜN YIL SÜRÜYOR

Denizli'nin çok zengin kültür mirasına sahip olduğunu belirten Başkan Zolan, kentin 19 antik kenti ve birçok güzelliği içinde barındırdığını, bunlardan en önemlilerinden birinin de Laodikeia olduğunu anlattı. Zolan, "Belediyemizin desteği ve üniversitenin çalışmaları ile burada 12 ay boyunca kesintisiz kazı yapılıyor. Laodikeia'da güzel ve örnek bir çalışma sergilendi. Bunun sonucunda da ortaya birçok güzellikler çıktı" dedi. Antik şehirde bulunan 2 tiyatrodan birinin ayağa kaldırılması gerektiğini belirten Zolan, “Büyükşehir Belediyesi ve Güney Ege Kalkınma Ajansı ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde 15 bin kişilik Batı Tiyatrosu bu yıl sonuna kadar ayağa kalkacak” dedi.

Yorumlar (0)
23°
açık