banner30

banner62

12.04.2021, 08:55 11

Çöl Tozları ile COVİD-19 ilişkisi ve Partikül Tutucu Maskelerin Önemi

Çöller;

Çöller hepimizin ilk duyduğu anda ürperdiği ve yıllık 250 kg ve altında yağış alması nedeni ile de  yaşamın en az olduğu bölgelerdir. Ancak çölleri detaylı olarak incelediğimizde çöllerin yaşamın en önemli doğal alanlarından olduğunu görürüz.

Çünkü çöller tüm doğanın ana gübre kaynağıdır. Her yıl ortalama 2 milyar ton civarında toz, çöllerden rüzgarlar tarafından süpürülüp tüm dünyaya dağıtılır. Söz konusu bu tozlar tabakalı silikat dediğimiz kil mineralleridir ve içlerinde başta demir olmak üzere, yaşamın kaynağı olan her türlü elementi dünyaya dağıtırlar. Bizim ülkemizin tarımı ve balıkçılığı için çok önemli olan bu tozların ana kaynağı Sahra çölüdür ve özellikle Nisan ayında lodos rüzgarları tarafından çok yoğun olarak ülkemize taşınmaları ile birlikte  topraklarımızın verimli olmalarını sağlarlar. Ve bu nedenle her yıl Mart sonu Nisan başından itibaren araçlarımızın çamurlanma nedeni de çölden yoğun olarak taşınan killerdir. Özellikle küresel ısınma dönemlerinde yağışların da artması ile birlikte Anadolu’da verimlilik artışına neden olurlar. Aynı karada olduğu gibi denizel ürünlerin de oldukça artmasında neden olan bu çöl tozları (killer) yaşamın temel besin kaynağı olmaları açısından çöller yaşamın olmazsa olmazlarındandır.

Özetle dünyada her yer yeşil olamaz ve dünyanın gübre ihtiyacını karşılamak için her zaman bazı bölgeleri çöl olmak zorundadır. Halen bugün dünyamızın %30’u çöl kapsamındadır. 

Çöl tozları ve Covid-19 ilişkisi;

Son günlerde çöl tozlarının covid-19 ile ilişkilerini konu alan makaleler önemli dergilerde  yayınlanmaya başladı. Özellikle bahar alerjisi ile Covid 19 ilişkisini ele alan ve çok farklı disiplinlerden bilim insanlarının 31 ülkede gerçekleştirdiği çalışma sonucunda, bahar alerjisi olan insanların bahar alerjisinin ortaya çıktığı bu aylarda, kesinlikle “partikül tutucu maske” kullanmaları gerektiğini belirtmişlerdir. Çünkü bahar aylarında artan sıcaklık ile birlikte yağan çöl tozları doğada bitkilerin uyanmasına ve dolayısı ile havada spor polenlerin çok artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle söz konusu bu makale, vücut direncini çok düşüren spor polenlerin etkisini azaltmak ve olası covid bulaşında vücudun bağışıklık sistemini üst seviyede tutabilmek için mutlaka “partikül tutucu maske” takılması gerektiğini belirtmektedir.  

Çöl tozlarının covid ile ilişkisini konu alan ikinci bir makale ise İspanyol bilim insanları tarafından yapılmıştır. Bu makalede çöl tozu fırtınalarını takip eden 6-7 gün sonra vaka sayılarında ciddi bir artış olduğunu saptamışlardır. Bunun nedeni de çöl tozlarının covid virüsü için çok uygun bir ortam yarattığı ve virüsün havada daha çok askıda kalarak etkisini arttırdığını belirtmişlerdir. Örneğin Türkiye’de de 4-5-6 Nisan tarihlerinde çok yoğun toz fırtınaları oluşmuş ve bu nedenle 12-13-14  Nisan civarında Covid vakalarının çok artması gündeme gelebilir.

Özetle bu makalelerin özünde, çöl tozlarının artmaya başladığı bahar aylarında bahar alerjisi olanların sürekli ve toz fırtınalarının olduğu günlerde ise herkesin  “partikül tutucu maskeler” kullanması tavsiye edilmektedir.  
 

Yorumlar (0)
27°
açık