banner30

banner62

04.03.2021, 18:49 76

Can Yücel'in Vasiyeti hayat buldu

Can Yücel, kızı Güzel Yücel’e “Bu kadar banka batarken biz neden bir tohum bankası kurmuyoruz. Datça'da olduğumuz için bunları toparlayalım, şair sırf şair olmaz, politikaya, toprağa da dokunmalı’ diye vasiyet etmiş. 

Güzel Yücel’de babası Can Yücel’in bu hayalini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e anlatmış.

Tunç Soyer, şair Can Yücel'in yok olan yerel tohumların bir merkezde toplanıp korunması gerektiğine yönelik vasiyetine sahip çıkmış ve ilkini 2021’de on yıl önce Seferihisar'da “Can Yücel Tohum Merkezi”ni açmıştı. İkincisini ise dün  İzmir Aşık Veysel Rekreasyon alanında hizmete açtı.

Yok olmaya yüz tutmuş atalık tohum ve gen çeşitliliğini yok olmaktan kurtaracak ve gelecek kuşaklara aktaracak Tohum Merkezi’yle birlikte Can Yücel’in vasiyeti de hayat buldu.

Anadolu'nun binlerce yıllık hafızasını da içinde taşıyan  Can Yücel Tohum Merkezi’nde; okul öncesi, ilk, orta ve lise öğrencilerine uygulamalı dersler verilecek. Ayrıca Anadolu tohumlarının korunacağı bu çatı altında, doğanın ve doğayla birlikte üretmenin yaşam için ne kadar önemli olduğu, öğrencilere anlatılacak, (tıpkı köy enstitülerinde olduğu gibi)

Tohum merkezinde, yüzlerce çeşit atalık tohumun korunmasını güvence altına alınacak ve yok olmaya yüz tutmuş tohum-gen çeşitliliği gelecek kuşaklara aktarılacak.

İthalat, siyaset ranttan dolayı artık üreten değil tüketen! köylümüzün olduğu yerde, GDO’lu tohumları da düşününce, 

Can Yücel Tohum Merkezi, geleceğimiz için umut verici. 

Saman ithal eden memleketimizi yeniden kendi kendine yeten ülke haline getirmek istiyorsak, toplumsal bilincimizi artırmalı ve yeniden “Köylüyü milletin efendisi ilan etmeliyiz.”

Tunç Soyer’in yaptığı gibi tohumumuza, fındığımıza, pamuğuza, ayçiçeğimize kısaca tarımımıza sahip çıkmalı, zengin toprakların fakir insanları olmayı kabul etmemeliyiz.

Can Yücel’in de dediği gibi “Şu göğüs kafesimi genişleten umudum varoldukça, Güzel günlere olan inancım hiç bitmeyecek... “

Yorumlar (2)
Eyşan Çelebi 1 ay önce
Doğurduğum için bir süre siteye bakamamıştım. Neyse ki değişen bir sey olmamış.
Ne güzel başlığı oluşturan kelimelerin yarısı büyük, yarısı küçük harf.
Mutfak robotunuza, pardon kaleminize sağlık.
Hande 3 hafta önce
Emeğinize sağlık ✍️
açık
banner29