banner30

banner57

Mor Papatyanın Gizemi

Uzmanlar Bile Şaşkın: Vikipedi Sayfası Günde 90 Milyon Ziyaretçi Alan Mor Papatyanın Gizemi

BİLİM 21.02.2021, 11:00
8
Mor Papatyanın Gizemi

Michealmas papatyası, mor rengiyle ayırt edilebilen bir çiçek türü. Kuzey Amerika'da, Alplerde, Türkiye ve Kazakistan'da yaygın şekilde bulunan bu bitki nadir veya eşsiz sayılmaz; bildiğimiz papatyanın farklı bir türü sadece. Herhangi bir internet sayfasının günde 90 milyon ziyaretçi alması, o sayfanın zirvede olduğunu gösterir. Oysa bu çiçeğin Vikipedi sayfası kısa bilgilerden oluşan sıradan bir açıklamadan başka bir şey içermiyor.

Bu sayfanın yoğunluğu elbette Vikipedi çalışanlarının da ilgisini çekmiş ancak başta bu trafiğin sebebini anlayamamışlar.

Sayfada herhangi bir tuhaflık, gizli bir mesaj veya bağlantı bulamamışlar. Ancak trafiğin sürekli artması elbette data uzmanlarını bunu araştırmaya yöneltmiş.

Öncelikle bu trafiğin tamamının Hindistan'dan olduğunu ve sayfaya değil de sayfanın görseline geldiklerini fark etmişler.  Hindistan internet kullanımı konusunda biraz ilginç bir ülke. Yakın zamanda ülkede dünyanın en popüler uygulaması TikTok ve popüler Çin uygulamaları ve internet siteleri yasaklandı. Yasaklardan önce de çiçeğin fotoğrafı trafik alıyordu ama son dönemde iyice artması bu yasaklarla ilgili olabileceğini düşündürdü. Çünkü yasaklar sonrası Hindistan'da pek çok "TikTok benzeri uygulama" ortaya çıkmıştı.  Birkaç gün süren araştırmadan sonra fotoğrafın Hindistan'da şu an çok popüler olan bir mobil uygulamada yüklendiğini keşfeden Vikipedi yetkilileri, uygulamanın adını şimdilik açıklamıyor. Ülkede popüler olan ne kadar internet sitesi ve uygulama varsa hepsine girip çiçek fotoğrafı aradıktan sonra nihayet bir uygulamayı tespit etmişler. İlginç bir şekilde uzmanlar buldukları uygulamayı incelemelerine rağmen herhangi bir yerinde bu çiçek fotoğrafını bulamamışlar ama trafiğin oradan geldiğinden şimdilik eminler. 

Fotoğrafın kodunun bazı uygulamalara gömülü olduğunu düşünen uzmanlar halen yoğun ilgi gören fotoğrafın gizemini tam olarak çözebilmiş değil. Araştırmalarına devam eden çalışanlar ülkenin ayarlarına geçerek denemelerini sürdürecek ve fotoğrafın nereye ne amaçla yüklendiğini; bir hata veya şaka mı yoksa gizli bir mesaj mı olduğunu bulmaya çalışacak. Şu anki görüş yasaklar sonrası TikTok benzeri uygulamalara akın eden insanların sıkça karşılaştığı bir yerde olduğu. Yorumlarda buluşalım!

onedio.com

Yorumlar (0)
16°
açık