banner30

banner62

27.04.2021, 14:44 1

Balkonda Bayram

Bundan tam 101 yıl önce, 

İngilizler, İstanbul'u işgal etmiş, Mebusan Meclisi'ni basıp bazı milletvekillerini tutuklayıp Malta'ya sürgüne göndermişlerdi.

Anadolu toprakları ise işgal ve isyan ateşiyle yanmaktaydı.

Bir avuç insan yok edilmek istenen bu ulusu kurtarmak için Mustafa Kemal'e güvenmiş onun bir an önce ordu kurmasını istiyorlardı.

Mustafa Kemal ise “milli iradenin” gücüne güvenerek Ankara’da bozkırın tam ortasında bir Meclisin toplanmasını istiyordu. “Önce meclis, sonra ordu” diyordu.“Meclis teori değil hakikattir, hakikatlerin en büyüğüdür. Orduyu yaratacak millettir, millet adına da meclistir.” diyordu. 

Ulus meydanında İttihat ve Terakki Kulübü’nün binası olarak yapılan, ancak henüz tamamlanmamış olan binanın meclis binası olmasına karar verildi. Binanın açık çatısı, civardaki evlerin çatılarından birer ikişer alınan kiremitlerle kapatıldı. Meclis kürsüsü Ankaralı bir marangoz tarafından yapılarak Meclis'e hediye edildi. Mebusların oturacakları sıralar Ankara Öğretmen Okulu'ndan getirtildi.  İki petrol lambası ve salonu ısıtmak için sac sobalar kahvehanelerden getirildi. Pencerelerine ufak bayraklar asıldı ve

23 Nisan 1920... 

Saat 14.00...

Günlerden Cuma...

Hacı Bayram Velî Câmi’nde kılınan cuma namazının ardından, okunan dualarla ilk Meclis’imiz açıldı. Meclis’in kapısına bağlanan kurdelayı Mustafa Kemal kesti, ardından 115 mebus içeri girdiler. En yaşlı üye olan Sinop mebusu Şerif Bey ilk sözü aldı ve oy çokluğu ile Mustafa Kemal Meclis Başkanı seçildi.

Yasama ve yürütme yetkilerini kendinde toplayan bu Kurucu Meclis 

“Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.”diyerek, Dünyadaki en meşru, en ahlaki, en haklı ve en kutsal savaşlardan birini emperyalizme karşı başlattı ve büyük bir zaferle sonuçlandırdı. 

Türk milletinin dirilişini Dünya tarihine altın harflerle yazdırdı. 

Tarihi gerçeğimiz böyle iken 23 Nisan günü, Muhabir bir gencimize soruyor; “Sizce 23 Nisan nedir?” Genç; “ Çocuk Bayramıdır.” diyor.

Sevgili genç 23 Nisan elbette ki Atatürk tarafından çocuklara ve hatta tüm Dünya çocuklarına hediye edilen bir bayramdır ki Dünya’da eşi benzeri yoktur ... 

Lakin 23 Nisan bir ulusun dirilişi, emperyalizme karşı savaşın temeli, hakimiyetin tek kişiden alınıp millete verildiği, milletin üstünde hiç bir gücün olamayacağını bildiren bir gündür. Bu bilgiyi tüm Türk gençliğinin mıh gibi aklında tutması ahlaki bir görevdir. 

Bu sene 

23 Nisan 2021...

Saat 09.00...

Günlerden Cuma...

Cuma namazı serbest,

23 Nisan Kutlamaları yasak!

Her ne kadar bu yıl da korona bahane edilerek 23 Nisan kutlamaları yasaklanmış, çocuklarımızın bayram sevinci ellerinden alınmış, balkonlarında kutlamak zorunda kalmış olsalarda...

Siz...

Merak etmeyin çocuklar!

Virüs gider 23 Nisan kalır,

Herkes gider ATATÜRK kalır.

Siz yeter ki sağlıcakla kalın.

Yorumlar (4)
Berna 2 ay önce
Haklısınız herkes gidecek Atatürk kalacak
Arzu 2 ay önce
Çok doğru bir tespit
Cengiz 2 ay önce
Bu gidişle 1 Mayıs’ta da
19 Mayıs’ta da evdeyiz
Onur 2 ay önce
Bugün 1 Mayıs
Balkondayız
20°
açık