banner30

banner62

Son zurnacılar

Sındırgı’nın Kocasinan Köyü sakinlerinden Öztürk kardeşler, yörenin son zurnacıları olarak biliniyor. Düzenlenen her etkinliğe yetişmeye çalışan kardeşler, “Bizden sonra zurna unutulacak” dediler

BALIKESİR 14.01.2020, 23:29 14.01.2020, 23:34
Son zurnacılar

İzmirGazetesi-ENGİN YAVUZ

Balıkesir'in Sındırgı ilçesi Kocasinan Köyü’nün zurnacı kardeşleri Selim ve Emin Özkurt, ilerleyen yaşlarına rağmen yalnızca kendi köylerinde değil Sındırgı’nın bütün köylerinde düzenlenen etkinliklerde zurna çalıyor. Kardeşi Selim’in 74, kendisinin de 77 yaşında olduğunu belirten Emin Özkurt, zurna çalmaya askerlik yıllarında ilgi duyup öğrendiklerini belirterek şöyle dedi:

“Askerlik görevini yaparken beni bandoya seçtiler. Ben enstrüman olarak zurnayı seçtim. Sonra kardeşime de öğrettim. Ondan sonra nerede etkinlik varsa bizi çağırdılar. Düğünlerde, güreşlerde, Kaymakam beyin düzenlediği törenlerde, sünnetlerde davulcu arkadaşımız Cuma Sert ile birlikte gider çalarız. Sındırgı çevresinde bizden başka zurnacı yok.”

Bunca yıldır kendilerinin yerine geçecek zurnacı yetiştiremediklerini belirten Emin Özkurt, “Köyün gençleri zurnaya hiç meraklı değildi. Askerliklerini yapınca zaten hepsi köyü terk etti, şehre gitti. Bizden sonra zurnacı olmayacak. Bu yüzden bu yörede bir kelaynak kuşu gibi olduk. Eğlencesi olan bizi arıyor. Her yere yetişmeye çalışıyoruz ama yorulduk artık.”

Yorumlar (0)
32°
parçalı az bulutlu