banner30

banner62

01.03.2021, 19:59 1852

Aramızdalar…!

Tehlikenin farkında mısınız?

Aramızda hayvanlara tecavüz edenler,  şiddet gösterenler, sahiplenip aç bırakanlar, uzuvlarını kesenler, işkence edenler, eğlencesine öldürenler ellerini kollarını sallayarak geziyor olabilir.

Hatta bu kişi sizin komşunuz, arkadaşınız, akrabanız bile olabilir.

Henry Lee Lucas, 600 den fazla insanı öldürdüğü bilinen bir seri katil… Netflix’te “The Confession Killer” isimli belgeseline de konusu olmuş bir cani… Küçükken hayvanlara hem canlı hem de ölüyken tecavüz ettiğini itiraf ediyor. Büyüdüğünde yapmaktan en zevk aldığı şeyse aynısını insanlara da yapmak…

Peter Kürten, Nam-ı diğer “Düsseldorf Vampiri”… Daha çocukluğunda köpeklere ve koyunlara tecavüz ettiğini ve en zevk aldığı şeyin “İlişki halindeyken hayvanları bıçaklayarak öldürmek” olduğunu söylüyor. Daha 5 yaşındayken 2 arkadaşını katletmiş ve bir polis memuru yerine psikiyatrist tarafından sorgulanmış. Daha sonra 8 yaşındayken hayvanların kanlarının tatlarına bakmak için öldürmeye başlamış. Hayvanlara uyguladığı caniliğin aynısını deneyim kazandıktan sonra insanlara da uygulamaya başlamış. 8 yaşındaki Christine Klein adında kız da onlardan biri... Kıza önce tecavüz etmiş, sonrada bıçaklamış. Bunun dışında kız bölüm bölüm yakılmış...

Albert De Salvo (Boston canavarı), Çocukluğunda kedi ile köpeği aynı kafese koyup günlerce aç bırakıp ona yalvarışlarını izlermiş. Günlerce aç kalan hayvanların en sonunda açlıktan birbirini öldürüp yedikleri anlar onun izlemekten en zevk aldığı anlarmış. Bu caniliğini daha sonra; 13 kadına tecavüz ve işkence ettikten sonra boğarak öldürüp cesetlerini tahrip etmek izlemiş… Bunlar gibi binlerce katilin, sosyopatın tek bir ortak özelliği var. O da ilk deneyimlerini hayvanlar üzerinde gerçekleştirmeleri.. Bu durumun farkında olan ve hayvanlara mal gözüyle bakmayan Amerika Birleşik Devletleri'nde ; hayvanlara eziyet etmek ya da dövüştürmek "ağır suçlar" kapsamına alındı ve federal suç olarak kabul edildi. Hayvanları yakmak, boğmaya çalışmak, delici bir cisim saplamak, tecavüz etmek, dövüştürmek, dövüştürürken videoya çekmek ve benzeri eylemler için 7 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Peki Türkiye’de hayvana işkence eden, tecavüz eden canilere ne ceza veriliyor?

Mehmet Haner... Sosyal medyada gündeme geldiği zaman 2 gün boyunca konuşulup sonradan unutulan isim… Kendisi bir sokak köpeğini; 1 ay boyunca büfesine kapatıp her gün tecavüz etmiş, şiddet uygulayıp işkence etmişti. Peki ne oldu bu psikopata ? Söyleyeyim.. Toplam 600 TL idari para cezasıyla cezalandırıldı.

Murat Özdemir… MasterChef yarışmasındaki sosyopat tavırları, bağırıp çağırmalarıyla tanınmıştı. Yayınladığı videolarında papağanının boğazını sıktığı, şiddet uyguladığı, bağırdığı, aç bıraktığı görülüyordu. Papağanın her yanına gelişinde papağanın bir anda çığlık atmaya başlaması, yardım feryatları hayvanseverler tarafından farkedilmişti. Görüntüler üzerine papağanı kurtarmak için kollarını sıvayan hayvanseverlerin olaya müdahalesine rağmen maalesef işkenceye dayanamayan papağan öldü. Savcılıktan çıkan karar ise “Kovuşturmaya yer yok!”oldu…

Halil Ç. … Evet soy ismi yok. Çünkü suçlu olmasına rağmen haber siteleri bu ve bunun gibi isimleri koymaktan imtina ediyor. Sokaktaki onlarca kediyi yakalayarak iple işkence edip öldüren isim. “Hayvana İşkence” suçundan 947 TL adli para cezası ile cezalandırıldı.
Bunlar gibi canilerin çoğunun internette adı bile yok. Gündem olduğu zaman günlerce konuşulup unutulan kişiler şu anda aramızda dolaşıyorlar!  Bir yavru köpeğin bütün ayaklarını kesen cani, köpeği arabasının arkasına zincirle bağlayıp; “yazlığa götürüyorum, ben onu çok seviyorum..(!)” diyen psikopat, Eşeğe tecavüz eden adam.. Hatırladınız mı ? Yeni tanıştığınız arkadaşınızın, komşunuzun o olmadığından emin misiniz ? Çünkü bu kişilerin hepsi şu anda serbest… Cezası olmadığı için de tekrarlayacaklar !

Peki bu eylemlerini insanlar üzerinde gerçekleştirmeye sizce ne zaman başlayacaklar ?

Acaba çok mu geç kaldık?

Ceren Özdemir’i öldüren Özgür Arduç’un savcılık ifadesinde “İstanbul’dayken sevdiğim kedilerin başını taşla eziyordum, birinin kalbini çıkarmıştım” şeklindeki sözlerini biliyor muydunuz?

Zamanında ona bununla ilgili hiçbir ceza verilmediğini?

Kimsenin hatta ailesinin bile onu bu psikopatça eylemlerinden dolayı kınamadığını?

Aramızda olduklarını anlamamız için illa birilerinin ölmesi mi lazımdı?

ABD’deki gibi olmasa da bizim de “toplumun gazını almak için düzenlenmiş” bir hayvan hakları tasarımız var henüz yasalaşmadı ve yasalaşmasına da olumlu bakılmıyor..

Tasarıya  göre;

Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, acımasız ve zalimce işlem yapan, döven, aç ve susuz bırakanlara 2 yıldan 4 yıla kadar; hayvanlara işkence yapanlara 3 yıldan 5 yıla kadar, bulundurduğu hayvanların bakımını ciddi şekilde ihmal ettiği, onlara acı veya zarar verdiği denetim elemanlarınca tespit edilenlere 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Dini amaç ve et hayvanı olarak tüketim amacı dışında bir amaçla bir hayvanı öldürenlere, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.
Her ne kadar verilen cezalar hep en alt sınırdan uygulandığı için infaz kanununa göre yatarı olmasa da hayvanları mal olmaktan çıkarıp canlı olduklarını farkettirmesinden ötürü bir gelişme olarak görüyorum.  

Peki bu yasa tasarısı, hala neden tasarı?

Neden yasalaşmıyor?

Bunun nedeni, hayvana şiddet olaylarının Kabahatler Kanunu değil de Türk Ceza Kanunu’na göre cezalandırılmasının zaten dolu olan cezaevlerini daha da doldurmasından endişe edilmesi ve bu nedenle Adalet Bakanlığı’nın bu yasaya olumlu bakmamasınden ibaret. Bu gidişle de uzun bir müddet tasarı olarak kalacak gibi…

Bu sebeple de hala bu duruma dur demeyen yasa koyuculara inatla, bizim bir dur dememiz lazım…

Bir çocuğun, gencin ya da yetişkinin herhangi bir canlının kuyruğunu kestiğini, taş attığını, çeşitli eziyetlere maruz bıraktığını, öldürdüğünü gördüğünüzde bunu sakın görmezden gelmeyin!

Hayvana eziyet edip öldürmek bir suç olduğu gibi bunu görmezden gelmekte bir suçtur.

Unutmayın hayvan öldürenler bir gün sizi de öldürebilir!

Unutmayın aramızdalar!

Yorumlar (1)
Mehmet Yılmaz 2 ay önce
Umarız devletimiz de insanimiz da bu konuda daha duyarlı hale gelir. Canlılara zulüm farketmez!
10°
açık
banner29