banner30

banner62

09.05.2021, 15:36 9

Anneler gününüz kutlu olsun

Merhaba, değerli okurlarım. Nasıl geçiyor günleriniz? Kendinizi iyi hissedebiliyor musunuz? Tam kapanmanın iyi yanlarına bakabiliyor musunuz? Umarım öyle yapıyorsunuzdur çünkü bende elimden geldiğince böyle zamanlarda pozitif olmaya ve boş vaktimi verimli aktivitelerle doldurmaya çalışıyorum. Bol bol kişisel gelişim kitapları okumaya çalışıyor, yeni bir film çekimi için rolüme hazırlanıyorum. Sürekli evde otur otur, yemek ye bir yere kadar. Elimden geldiğince evde spor egzersizleri yapmaya da çalışıyorum. Diliyorum ki sizlerde öyle yapar ve ruh sağlığınızı olduğunca normale indirgeyebilirsiniz.

Bu stresli, belki de bizim olağan hayat düzenimizi bozan, bizleri evlerimize kapatan bu süreçte çok değerli ve çok özel bir gün olan anneler günü geldi çattı ve biraz olsun içimizin ısınmasına vesile olur umarım. Geçmişteki anılarımdan biraz bahsederek günümüze bağlamak istiyorum bu özel günü. Ben küçükken hatırlıyorum da okulda hep kermesler kurulurdu anneler günü için. Çoğunluğu okuldaki arkadaşlarımın annelerinden oluşurdu. Parıl parıl yüzükler, parlak parlak kolyeler, ışıl ışıl bileklikler ve annemize hediye edebileceğimiz bir çok hediye satarlardı. Bende tüm hafta harçlığımdan arttırır haftasonunda anneme en beğendiğim şeyleri alırdım. Anneme ne zaman hediye alsam annem “Bunları almana gerek yok. Benim yeterince takım var. Benim tek ihtiyacım olan şey senin sevginin sıcaklığı.” derdi. Bir yanım kocaman sevinir, bir yanım biraz da olsa kırıldı. Sonuçta bütün hafta annem için harçlığımı biriktirip, o hediyeleri alırdım. Şimdilerde anneme her anneler gününde çiçek almaya özen gösteririm. Annem nergisleri çok sever. Çiçekle bile mutlu olan bir anneye sahibim ne mutlu bana. Biricik Annem! Annelerimizin değerlerini bilelim. Onlar hayattayken onlara onları sevdiğimizi söyleyelim. Söylemekle kalmayalım, hissettirelim. Zamanında bilinmeli bazı değerler. Annelerimizi bir gün değil, elimizden geldiğince her gün mutlu etmeye çalışalım.

Her ne kadar annem beni doğurmuş olsa da annemden daha çok annelik yapan bir anneannem var. Hiç yanımdan ayrılmazdı anneannem. Küçükken park park dolaşır, kılıma zarar gelse ortalığı ayağa kaldırırdı. Annem çalıştığı için hep anneannemle vakit geçirirdim. Hatta bir keresinde anneannem beni o kadar çok sallamıştı ki, parmağı kırıldı kadıncağızın. O gün çok üzülmüştüm ve kendi kendime sallanmayı öğrenmeye gayret etmiştim. Anneannem benim için hayatta yol gösterenim olmuştur.

En başta annem ve anneannem olmak üzere tüm annelerin ve anne adayı olan bütün kadınların anneler gününü kutluyorum. Anne adayı demişken, şuan hamile olan değil. İleride çocuk sahibi olmayı düşünen tüm kadınların anneler gününü kutluyorum. 

Biliyorum böyle günlerde annesi olmayan, annesini kaybetmiş olan bir çok yaşıtım ve küçüklerim var. Anneler gününde ne zaman annemle fotoğrafımı paylaşsam, annesi olmayanlar aklıma gelir. İçim burkulur. Çoğu zaman paylaşmak istemem ama anneme kendini bugünde değerini hissettirmekte benim görevim. Dilerim ki annesini kaybedenlerin, annesi olmayanların da hayatlarında onlara sahip çıkacak, büyütecek, yeri geldiğinde de küçültecek anneleri olur. Onlar için en büyük dileğim bu. Gerçi bizim toplumumuz sevgi temeli üzerinde oluşmuş bir toplum. Bunun en büyük örneği anneannemdir. Sadece beni ve kuzenimi torunu olarak görmez. Anneannem için gördüğü her çocuk onun torunudur. Torunum dediği kimseyi benden ayrı tutmaz. Adı gibi sevgi dolu bir insandır anneannem.

Anne olmak için illa ki çocuk sahibi olmak gerekmiyor. Anaç duygulara sahip olmak da anneliktir aslında. Mesela ben çok anaç biriyimdir. Arkadaşlarıma, çevreme hep sahiplenici bir tutum sergilerim. Onlara sahip çıkar, yardımlarına koşarım. Bir sorunları olduğunda onlara koşar yardım ederim. Sanki kendi sorunummuş gibi. Anaç olduğum için çok fazla dışlandığım zaman olduğunu hatırlıyorum. Hiçbir zaman böyle bir özelliğe sahip olmaktan utanmadım. Aksine çok da mutlu oldum. Bir erkek olarak bir kadının hissedebileceği en güzel duygu olan annelik duygusunu hissedebiliyorum ve benimsiyorum. Beni bununla yargılayacaklarsa, varsın yargılasınlar. Ben böyle mutluyum. Aksine sizin de içinizde anaç duygularınız varsa dışarı yansıtmanızı tavsiye ediyorum. Etrafı çekip çeviren, düzen veren, olayların akışını takip eden, başkası için hep daha iyisini isteyen bir insan olmak hayatta varolabileceğiniz en güzel konum. Biraz yorucudur anaç olmak ama tatlı bir yorgunluktur. 

 Bu yazımı burada sonlandırıyor. Tüm annelerimizi ellerinden öpüyorum.

Yorumlar (2)
zeynep 1 ay önce
yine harika bir yazı olmuş
Pubg Mania 1 gün önce
Yine mi sen? Git Pubg oyna.
29°
parçalı az bulutlu