banner30

banner62

'Partimin emrindeyim'

5'i kadın 12 kişilik yönetim kadrosuyla göreve başlayan CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, “Siyasette somut bir beklentim yok, şuraya olmazsa buraya aday olmak gibi bir derdim de yok. Örgüt ne derse onu yapacağım” diye konuştu....

10 Ocak 2020, 19:44 Engin Yavuz
'Partimin emrindeyim'

5'i kadın 12 kişilik yönetim kadrosuyla göreve başlayan CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, “Siyasette somut bir beklentim yok, şuraya olmazsa buraya aday olmak gibi bir derdim de yok. Örgüt ne derse onu yapacağım” diye konuştu.

İzmir Gazetesi'nden Engin Yavuz'un sorularını yanıtlayan CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, “Belediye başkanımızla, meclis üyelerimizle, yöneticilerimizle ve partili yoldaşlarımızla birlikte AKP iktidarına son vermek için mücadele edeceğiz” dedi.

- Bize kendinizi tanıtır mısınız?

- 1961 yılında Nevşehir’in Gülşehir İlçesi’nde doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Nevşehir’de tamamladım. Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldum. Milliyet Gazetesi İzmir Bürosu’nda gazetecilik mesleğine başladım. Muhabir olarak uzun yıllar çalıştıktan sonra Haber Müdürlüğü ve Yazı İşleri Müdürlüğü yaptım. Milliyet Ege ekini ilk çıkaran ekipte yer aldım. 10 yılı aşkın süre köşe yazarlığı yaptım. 2011 yılında emekli oldum. Ardından Güzelbahçe Belediyesi’nde Basın Danışmanlığı görevini kabul ettim ve 2018 yılının Eylül ayına kadar bu görevi yürüttüm. Ekim ayında da yönetim kurulu üyesi olarak bulunduğum CHP Güzelbahçe örgütünde İlçe Başkanı seçildim.

DÜRÜST VE TEMİZ SİYASET

- Politikayı seviyor musunuz?

- Politika eğer dürüst ve temiz yapılırsa seviyorum. Ayak oyunlarının, kaşkarigoların, dar grupçuluğun yapıldığı politikayı sevmiyorum. Ayrıca eski Yunan’da olduğu gibi Poli- tikayı yani iki yüzlü anlayışı hiç sevmiyorum. Genellikle de ben son söyleyeceğim sözü ilk söyleyerek politikada farklı bir yol izlemek istiyorum. Dürüst ve temiz siyaseti mümkün olduğu kadar geniş kitlelere yaymak, halkın sorunlarına çözüm bulmak, dertlerine ortak olmak istiyorum.

HEDEFİMİZ OY ORANIMIZI YÜKSELTMEK

- Güzelbahçe’nin siyasi fotoğrafını çeker misiniz?

- Mesleğim gereği binlerce fotoğraf çektim. Ancak siyasi fotoğraf çekmek farklı bir şey. Şu anda Güzelbahçe’nin nüfusu 32 binin üzerinde. Ancak bu nüfusun yarıdan fazlası kaliteli göç ile çeşitli kentlerden gelenlerden oluşuyor. Bu kesim daha çok emekli memur, işçi ve asker kökenliler. Ayrıca çocuklarının daha iyi bir eğitim almasını isteyen orta ve üst gelir grubu yurttaşlarımız özel eğitim kurumlarından yararlanmak için ilçemizde ikamet etmeyi uygun bulmuş. Bu nedenle Güzelbahçe’nin demografik yapısı okumuş, aydın, kültürlü ve sorgulayan insanlardan oluşuyor. İlçede yapılmak istenen en küçük bir yatırım bile yurttaşlarımız tarafından sorgulanıyor, araştırılıyor veya eleştiriliyor. Potansiyel olarak seçmenin yüzde 75’i sandığa gittiği zaman mevcut siyasal iktidarın karşısında oy kullanabiliyor. Nitekim 'Anayasa’ya Hayır' referandumunda yüzde 82 oranında oy çıkmıştı. Yine Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP adayı yüzde 73 oranında oy almıştı. Son yerel seçimlerde de CHP’in Büyükşehir Belediye Başkan adayı yüzde 73 düzeyinde bir oy almıştı.

- Belediye Başkanı Mustafa İnce’nin Basın Danışmanlığı’nı yaptınız. O zamanki ilişkileriniz ile şimdiki ilişkiniz arasında bir fark oldu mu?

- Sevgili Belediye Başkanımız Mustafa İnce, kişilik olarak çok mütevazı, dürüst ve çalışkan bir kişiliğe sahiptir. Yeniliğe açıktır. Görüş ve düşüncelere saygılıdır. Basın danışmanlığı yaptığım yedi yıl boyunca karşılıklı olarak saygı ve sevgi çerçevesinde ilişkimiz oldu. Mevcut koşullar içerisinde görevimi en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Basınla ilişkileri düzenlemenin dışında belediyenin tanıtımı açısından büyük mesafeler kat ettiğimize inanıyorum. Özellikle belediyenin aylık Güzelbahçe Dergisi’ni aksatmadan çıkardık. İlçede yaşayan yurttaşlar her ay derginin çıkmasını adeta iple çekerdi. Ayın başı gelmeden vatandaşlar “dergi ne zaman çıkacak” diye sorarlardı. Aynı şekilde görevde olduğum süre içerisinde belediye bünyesinde ilk kez kültür yayınları çıkardık. Güzelbahçe’nin tarihi, karikatür ve fotoğraf yarışmalarının albümleri, balıkçılık ve yemek kitabı gibi yayınlar büyük beğeni topladı. Basın danışmanlığı görevim devam ederken partinin yönetimine de girmiştim Aralık 2017’de. Yaklaşık bir yıl sonra mevcut İlçe Başkanımız Kazım Çam’ın belediye meclis üyesi olmak için görevinden ayrılması üzerine yönetim kurulunda arkadaşlar beni ilçe başkanlığına seçti. Başkan olduktan sonra da Belediye Başkanımız Sevgili Mustafa İnce ile olan ilişkilerimiz saygı ve sevgi çerçevesinde devam etti. Çünkü belediye işleri ile parti işlerini biz hiçbir zaman birbirine karıştırmadık. Belediye görevi başka, parti görevi başka. Ancak başkanımızın hakkını teslim etmek zorundayım. Çünkü örgüte sıkı sıkıya bağlıdır ve parti kurallarına kesinlikle itaat eder. Bu nedenle de ne benimle, ne de benden önceki üç ilçe başkanıyla da arasında her hangi bir sorun yaşamış değildir. Bu açıdan herkes kendi görev ve sorumluluklarını biliyor. Ona göre davranıyor.

DAHA YAŞANILABİLİR BİR GÜZELBAHÇE

- Kongreden başarıyla çıktınız. Yakın ve uzak gelecekte neler planlıyorsunuz?

- Teşekkür ederim. Bu başarı sadece benim değil, birlikte hareket ettiğimiz arkadaşlarımızın ve daha doğrusu örgütümüzün başarısıdır. Örgüt olarak biz partide emeği geçen herkesin delege olması için çaba harcadık. Yine geniş bir uzlaşı sağlayarak yönetim kurulu üyelerimizi belirleyerek kongrede delegelerimizin onayına sunduk. Tek liste olarak gittiğimiz seçimde delegelerin onayıyla oluşan yeni yönetim, yakın zamanda yapılacak olası bir seçimde partimizin oyunu çoğaltmak için çalışacak. Bu bağlamda yerelde iktidar olduğumuz ilçemizde halkla belediye arasında köprü vazifesi görüp sorunların daha kısa sürede çözülmesi için yardımcı olacağız. Mevcut yönetim, partimizi merkezi iktidara taşımak için çalışacak. Yerel iktidarımızın genel iktidar yolunda bir kaldıraç görevi görmesi için el ele verip çalışacağız. Daha yaşanılabilir bir Güzelbahçe için belediye başkanımızla, meclis üyelerimizle, yöneticilerimizle ve partili yoldaşlarımızla birlikte mücadele edeceğiz. 17 yıllık karanlık AKP İktidarına son vermek için çaba sarf edeceğiz.

- Yeni yönetim kurulu üyeleri kimlerden oluşuyor? Bu yönetimi belirlerken nelere dikkat ettiniz?

- Yeni yönetim kurulumuz 12 kişiden oluşuyor. Benimle birlikte 13 kişiyiz. İsterseniz önce isimlerini tek tek sayayım. Başar Efe, Uğur Deniz Gamsız, İsmail Kandemir, Mihriban Karaman, Türkmen Köşk, Leyla Sarıhan İnce, Nihat Sevinç, Soner Tanrıkulu, Lütfi Türkay, Erol Uysal, Ayla Üzümcü ve Perihan Zenger. Yöneticilerimizin arasında 26 yaşında genç bir avukat kardeşimiz de var, 70 yaşında Güzelbahçeli balıkçıların babası da var. Bu yönetimi belirlerken, mahallelerin yapısını ve meslek gruplarını da dikkate aldık. Örneğin; Güzelbahçe’de asker kökenli emeklilerimiz çok fazla olduğu için yönetime emekli bir astsubay arkadaşımızı da aldık. Çevre ve doğaya duyarlı bir kitle olduğu için çevre derneğinin yönetiminde olan bir arkadaşımızı yönetime aldık. Spor kulübü başkanını aramıza aldık. Eğitim camiası ilçemizde fazla olduğu için eski milli eğitim müdürümüzü yönetime aldık. Ayrıca yıllarca yerel yönetim alanında hizmet vermiş eski bir belediye bürokratını yönetim kurulu üyesi yaptık. Yine her biri birbirinden değerli kadın arkadaşlarımızı yönetime aldık. 12 yöneticiden 5'i kadın.

HER YER GÜZELBAHÇE OLMALI

- Güzelbahçe’den bakınca siyaset nasıl görünüyor?

İzmir’den dolayısıyla Güzelbahçe’den siyasete bakmakla, Diyarbakır’dan, Yozgat’tan veya Konya’dan siyasete bakmak, siyaset yapmak kuşkusuz aynı değil. Eğer ben HDP’de siyaset yapsaydım Diyarbakır’da siyaset çok kolay olurdu. AKP’de siyaset yapsaydım Konya’da siyaset yapmak çok kolay olurdu. MHP’de siyaset yapsaydım Yozgat’ta rahat politika yapardım. Bu açıdan bakacak olursak Güzelbahçe’de veya İzmir’de yaptığımız siyaset adeta tek kale maç yapmak gibi bir şey. Bu nedenle bence İzmir’deki siyasilerin seçim öncesi en az üç-beş ay orta Anadolu veya Doğu Anadolu'ya gidip çalışması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü Türkiye’nin her yerinin İzmir ve Güzelbahçe gibi olması lazım ki; ancak o zaman ülkemizin yarınları aydınlık olur, geleceğimiz kurtulur.

- Siyasette beklentiniz var mı?

Siyasette öyle somut bir beklentim yok. Bazı kronik adaylar gibi şuraya olmazsa buraya aday olmak gibi bir derdim yok. Örgüt ne derse onu yapacağım.

ATATÜRK’ÜN KOLTUĞUNUN TEMSİLCİSİYİM

- CHP İlçe Başkanı olmak size ne hissettiriyor?

İlçe başkanlığı görevini bana partili yol arkadaşlarım, örgütümüz verdi. Beni bu göreve getiren örgütüme yürekten teşekkür ediyorum. Oturduğum koltuk, “Benim iki büyük eserim var, biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün miras bıraktığı koltuğun Güzelbahçe’deki temsilcisiyim. Milli Şef İsmet İnönü’ün, Karaoğlan Bülent Ecevit’in, Deniz Baykal’ın ve tabiî ki Anadolu’un Kemal’i Kılıçdaroğlu’nun Güzelbahçe’deki temsilcisiyim. Bu onur ve gurur bana yeter.

GAZETECİLİK MESLEĞİ İTİBAR KAYBEDİYOR

- Teşekkürler sevgili Başkan.

- Asıl ben teşekkür ederim. Bu arada İzmirGazetesi’ni yayın yaşamında başarılar diler, emeği geçen tüm arkadaşlarımızı da kutlarım. Gazetecilerin hapse atıldığı, mesleğin her geçen gün güven kaybettiği, tetikçi ve şantajcıların itibar gördüğü, sizin gibi gerçek gazetecilerin sayısının giderek azaldığı bir ortamda gazetecilik mesleğinin itibarını yükseltme adına çıktığınız bu yolda tekrar başarılar diliyorum.

----------------------------------

CHP Güzelbahçe Örgütü:

Kendi binasını alan

ilçeler arasına girdi

CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, koltuğuna oturur oturmaz ilk iş olarak partiyi kiradan kurtardı, partiyi mülk sahibi yaptı.

CHP İlçe Başkanı Bilgen, göreve geldiği günden bugüne kadar yaptıklarını şöyle özetledi:

“Önceki dönem ilçe başkanımız Sayın Kazım Çam’ın belediye meclis üyeliğine aday olması üzerine ilçe yönetimindeki arkadaşlarımız beni ilçe başkanı seçti. Yönetim olarak ilk önce partimizi kiradan kurtarmak içi çalışma yapmak oldu. “Bir tuğla da sen koy” adı altıda bir kampanya başlattık ve bir yemek organizasyonu yaptık. Buradan elde ettiğimiz geliri mülk sahibine peşinat olarak verdik ve tapumuzu alıp Ankara’ya genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na takdim ettik. Genel Başkanımız da daha önce 100 bin lira vaat ettiği desteğini 150 bin liraya çıkardı ve binayı 385 bin liraya satın aldık. Meclis üyelerimiz, aday adaylarımız ve partililerimizin bağışlarıyla binamızı Güzelbahçeli CHP’lilere yakışacak konuma getirdik.

OYUMUZU 70’E ÇIKARDIK

Seçim sürecinde olduğum için 9 mahallede seçim bürosu açtık. Kadın kollarımız, gençlik kollarımız ve meclis üyesi adaylarımız gece gündüz çalıştık ve 31 Martta yüzde 70 gibi bir sonuçla partimizin bayrağını Güzelbahçe’nin burçlarının en yüksek noktasında zirveye diktik.

15 meclis üyesinden 13’ünü biri İYİ partiden olmak üzere millet ittifakı olarak meclise taşıdık. Seçimlerden sonra da yeni satın aldığımız ilçe binamıza taşındık.

İlçe örgütü olarak tüm ulusal gün ve bayramlarda alternatif törenler düzenledik. Uğur Mumcu’ya anma, 6 Mayıs Deniz’leri anma ve 2 Temmuz Madımak katliamını anmak adına geniş katılımlı gösteri ve etkinlikler düzenledik.

Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasına destek olmak için İstanbul’a gittik. Genel merkezimizin görevlendirdiği Beşiktaş’ta çalıştık ve İstanbul’un rekorunu kırmalarında bir nebze olsun katkımız olmuşsa ne mutlu bize.”

Başkan Çağlayan Bilgen, ilçe örgütü olarak Danışma Kurulu’nu ilk yapan ilçelerden birisi olduklarını belirterek, “Örgüt olarak üyelerimizi bilinçlendirmek amacıyla her pazartesi günü ilçe binamızda barkovizyon eşliğinde eğitim çalışmaları yapıyoruz. Pazartesi Söyleşileri adlı bu etkinlikte parti tarihi, güncel konular ve sağlık eğitimleri gibi konularda eğitim veriyoruz. Bu çalışmalarımızda bizim her zaman yanımızda olan belediye başkanımıza, meclis üyelerimize, ilçe yöneticilerimize, kadın ve gençlik kollarımıza yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
banner29