'Burada iz bıraktık'

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, "Halkınızın içindeyseniz, onları dinleyip, sorunlarına çözüm bulabiliyorsanız bunun mutlaka bir karşılığı olur. Bunun içindir ki bu halk bizi üç dönemdir belediye başkanı yapıyor" diyor....

10 Şubat 2020, 10:12 Engin Yavuz
'Burada iz bıraktık'

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, "Halkınızın içindeyseniz, onları dinleyip, sorunlarına çözüm bulabiliyorsanız bunun mutlaka bir karşılığı olur. Bunun içindir ki bu halk bizi üç dönemdir belediye başkanı yapıyor" diyor.

RÖPORTAJ: ENGİN YAVUZ

Güzelbahçe Belediye Başkanlığı'nı üçüncü döneminde de başarıyla sürdüren Mustafa İnce, İzmir Gazetesi'ne ilçe için yaptıklarını, yapamadıklarını ve yapacaklarını anlattı.

- İlk göreve geldiğiniz günden bu yana Güzelbahçe'de neler değişti?

- Güzelbahçe gelişen ve geliştikçe de değişen bir ilçe.. İlçemizin nüfus oranı artıkça yatırımlar da artmaya başlıyor. Güzelbahçe 7,5 kilometrelik sahiliyle balıkçılık sektörünün önemli bir merkezi. Kamu yatırımı açısından belediyemiz, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ortaklaşa yaptıkları planlarla Güzelbahçe’ye üçüncü balıkçı barınağını kazandırdık. İlçemiz için büyük ve önemli bir kamu yatırımı oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin büyük katkı koyduğu ‘Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’ni yaptık. İçerisinde 500 kişilik konferans salonu, iki adet sergi salonu yer alıyor.

Ayrıca iki adet düğün salonu (1200 kişilik) kapalı otoparkı var. Kültür merkezi kompleksi içerisinde ayrıca çeşitli işyerleri bulunuyor. Giriş katı kapalı pazaryeri olarak hizmet veriyor. Yine Güzelbahçe için istediğimiz en önemli kamu yatırımı hastane. Kültür merkezimizin girişinde yer alan belediyemize ait 600 metrekarelik iki dükkânı birleştirerek Urla Devlet Hastanesi ile birlikte bir poliklinik açtık. Burada 10 branşta sağlık hizmeti veriliyor. Büyük uğraşlar sonucu Güzelbahçe içerisinden geçen otoyolu ücretsiz hale getirdik. Yıllardır beklenen doğalgazı halkımızın kullanımına sunduk.

Tamamen bağışçıların desteklediği 4 ay gibi kısa bir sürede ‘Tahtacı Kültür Evi (Cemevi)’ni inşa ettik. Yine İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda ilçemize vapur seferlerini başlattık. Şu anda sabah ve akşam olmak üzere karşılıklı iki sefer düzenleniyor. 35 dakika gibi kısa bir sürede Konak’a varıyorsunuz. Belediye binamızı büyüterek, her müdürlük için şeffaf ofisler oluşturduk. Daha önce 400 metrekarelik alanda hizmet veren belediye binası artık hizmetlerini 2 bin metrekarelik alanda sürdürüyor. Tabii sadece bu hizmetlerle değil Güzelbahçe’yi alt yapısı ile yolları ve parkları ile de ciddi yatırımların olduğu bir yer haline getirdik. 2009’da sayıları 15’i bulan parklara her yıl yenilerini ekledik ve şu anda bu sayı 100’ü geçti. 300 bin metrekare yeni aktif yeşil alan oluşturduk ve kişi başına düşen yeşil alan miktarı 10 kat artırdık. 500 bin metrekare yol çalışması yaptık. Kendi imkânlarımız ve ekiplerimizle Yelki mahallemizde iki adet köprü inşa ettik. Can dostlarımız sokak hayvanları için geçici bakım merkezi yaptık. Yelki mahallemizde 1000 metrekarelik kapalı pazaryeri inşa ettik. İçerisinde halı saha, voleybol ve basketbol sahalarının yer aldığı, Ayşe Mayda Spor Tesisleri yapıldı. 2.5 milyon liraya mal olan tesisin yapımı için 600 bin lira bağış yapan Ayşe Mayda’nın ismini tesise verdik. İlçede faaliyet gösteren 8 sivil toplum kuruluşuna ofis tahsis ettik. Hizmet araçları filomuzu yeniledik. Araç sayımız 100'e ulaştı. Dijital arşive geçtik. Belediyedeki 10 bin adet dosya taranarak elektronik ortama aktarılıyor.

FESTİVALLER RENK KATTI

- Güzelbahçe kültürel etkinliklerde son yıllarda öne çıkıyor. Ne gibi çalışmalar yaptınız?

 İlçemizde altyapı çalışmalarının yanı sıra kültürel ve sanatsal etkinliklere ağırlık verdik. Ünlü isimleri Güzelbahçeliler ile buluşturduk. Çocuklar için tiyatro ve sinema şenlikleri düzenledik. Ayrıca deniz ve balıkçılık festivalleri ile Payamlı Bardacık Festivali'ni ve Küçükkaya Zeytin Şenliği'ni düzenledik. Ayrıca yurdun dört bir yanından gelen sanatçıların katılımıyla Geleneksel El Sanatları Festivali gerçekleştirildi. 2009 yılında Yaka Otantik Pazarı’ndan sonra Yelki’de Yöresel Ürünler Pazarı ve Çamlı’da Kadın Üretici Pazarı’nı açtık. Spor okulları ve semtevleri bünyesinde açılan 30’a yakın beceri ve hobi kursları büyük ilgi gördü. İki bini aşkın çocuk, genç ve kadın kurslardan yararlanıyor. Ayrıca 12 ayrı branşta spor kurslarına yaklaşık 7 bin kişi devam ediyor. Sosyal belediyeciliğin en güzel örneğini sergiliyoruz. Ramazan ve Muharrem aylarında iftarlar veriyoruz. Dar gelirli ailelerimize marketlerden alışveriş fişleri ve kart dağıttık. Asker yardımı, ayrıca ihtiyaç sahiplerine kömür yardımı yapıldı. Semtevi bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Market, ihtiyaç sahiplerinin imdadına yetişti, isteyen giyim kuşamını ücretsiz olarak buradan sağlıyor. Okulların ve ibadet yerlerinin bakım ve onarımları gerçekleştirdik. Bunlar Güzelbahçe’de yaptıklarımız ve belki de yaptığımız ama anlatamadıklarımız da vardır.

TEMİZLİK SORUN DEĞİL

- İlçede temizlik önceliğiniz... Bu konuda belediye olarak istediğiniz hedeflere ulaştığınıza inanıyor musunuz? Vatandaşlardan beklentileriniz var mı?

- Güzelbahçe mavi denizi, yem yeşil doğasıyla İzmir’in en güzel ilçelerinden biri. Yukarıda da belirttiğim gibi kişi başına 10 metrekare yeşil alan düşüyor. Güzelbahçe doğası ve havasıyla en güzel ilçelerden biri. Bizim için en önemli ve prensip edindiğimiz konuların başında temizlik geliyor. Temizlik amirliği her h erkenden büyük bir özveriyle sokak ve caddelerin temizlik çalışmalarını yapıyor. Tabii ki geniş bir hizmet alanımız var bazen yetişmekte sorun yaşayabiliyoruz ama hizmetimizi aksatmadan sürdürüyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin başlatmış olduğu ‘Temizlik Seferberliği’ kampanyası geçen ay Güzelbahçe’de gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in de katıldığı genel temizlik yaptık. Tunç Başkan Güzelbahçe için 'Burada sorun çözülmüş' dedi. Sokaklarımız caddelerimiz bu konuda bir çok ilçeye örnek olabilecek durumda. Vatandaşlarımız çevreyi kirletmeme konusunda bilinçli. Bu işin temelinin eğitimden geçtiğine inanıyorum. Bunun da temeli okullarımızdan başlamalı. Çocuğa bu bilinci okulda aşılamaya başlarsanız geleceğin nesilleri çevre bilincini daha iyi aşılamış olursunuz.

YENİ BULVAR AÇACAĞIZ

- 2024 yılına kadar Güzelbahçe'de gerçekleştirmeyi planladığınız yeni projeleriniz nelerdir? Şimdiye kadar yapamadığınız için pişmanlık duyduğunuz bir projeniz var mı?

- Tabii ki yaptıklarımız olduğu gibi proje aşamasında olup da tamamlanmayan işler de var. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapacağımız 24.5 metrelik 75. Yıl Cumhuriyet Bulvarı’nın açılması aklıma ilk gelen. Vatandaş terklerinin % 90’dan fazlası yapılmış olup geri kalan kamulaştırma tamamlandıktan sonra 24.5 metrelik yolumuzun çalışmalarına başlanacak. Bu yolun trafiğe açılması Mithatpaşa Caddesi üzerindeki yoğunluğun da azalmasını sağlayacak. Yine İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle raylı sistemin Güzelbahçe’den geçmesi için çalışmalarımız olacak. Şu anda Büyükşehir Belediyesi Narlıdere metro hattının çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Güzelbahçe İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi hattı için planlamalar yapılacak ve Narlıdere Metrosu bittikten sonra bu hat için de proje aşamasına geçilecek. 7,2 kilometrelik Güzelbahçe sahil şerit dü-zenlemesi projesi kıyı şeridi planı hazır. Onaylanması için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Bu alanda mevcut kıyının bütün kentsel mobilyaları, yürüyüş yolları bozulmuş durumda. Talebimiz Karşıyaka, Bostanlı, İnciraltı ve Narlıdere Sahil Evleri'nde yapılmış sahil düzenlemesinin aynısının Güzelbahçe’ye de yapılması. İnsanların artık şehirden uzaklaşıp aileleriyle keyifli zaman geçirmek istedikleri mekânlar yaratmamız gerek. Güzelbahçe, günü birlik turizmin yaşandığı en güzel yerlerden biri.

YELKİ'YE ORTAK YAŞAM ALANI

-Yelki, son yıllarda ilçenin turizm merkezi oldu. Ne gibi çalışmalarınız var? 

Halkımızı doğa ile buluşturmak için Yelki’de 200 bin metrekare alan içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bisiklet ve zeytin rotalarının kesişiminde bulunan alanın OliVelo Ekolojik Ortak Yaşam Alanı’na dönüştürülmesi için tasarım yarışması başlattık. Son başvuru 14 Şubat'ta sona eriyor. Burada insanlar mutlu, huzurlu bir gün geçirebilecekler. Bu projemizi de İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte tamamlamayı düşünüyoruz. Her mahalleye bir spor tesisi projemizi kısmi de olsa hayata geçirdik ama daha eksiklerimiz var onları da tamamladıktan sonra projemiz gerçekleşmiş olacak. Sporu kendi bünyemizde 7’den 70’e herkese ver-meye çalışıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda da ahlaklısını severim’ söylemini kendimize ilke edindik ve sporcu çocuklarımızı bu ilke çerçevesinde eğitiyoruz. En büyük hayallerimizden biri olan üniversiteyi Güzelbahçe'ye getireceğiz. Güzelbahçe Belediyesi olarak tüm plan-lamalarımız yaptık, artık Ekonomi Üniversitesi’nin gelip üniversiteyi kurmasını bekliyoruz. Projelerimiz arasında kadın danışma merkezi ve bir de kreş bulunuyor. Yerlerimiz hazır. Yakında bu projelerimizi de gerçekleştireceğiz.


KONUTA TALEP ÇOK

- Güzelbahçe İzmir'in yanı başında ama bir yanıyla İzmir'e uzak, sakin bir ilçe, bu yüzden yaşamak için çok tercih edilen yerlerden biri... Konut talebi var mı? Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

- Güzelbahçe’ye bakıldığında dünden bugüne inanılmaz bir değişim yaşandı. Hem nüfus bakımından hem kentleşme bakımından ciddi değişimler oldu. Yani Güzelbahçe dünden daha değersiz değil. Kentimiz, gayrimenkul açısından İzmir’de ilk 5’te yer alıyor. Yatırımcının bir numaralı gözdesi. Havası, denizi, doğası yaşam kalitesi en iyi yerlerden biri; insanlar bu yüzden tercihlerini Güzelbahçe’den yana kullanıyorlar. Ailelerin tercih ettiği yerlerin başında Güzelbahçe geliyor, çünkü eğitim kurumlarının çoğu burada. Aileler çocukları okuluna yakın olsun istiyorlar, o yüzden evlerini buraya taşıyorlar kendileri işine buradan gidip geliyor. Bu noktada Kahramandere mahallemiz nüfus kalitesi yüksek insanlardan oluşuyor. Evinden çıktığında otoyoldan İzmir’e (eğer trafik yoğun değilse) 30 dakikada ulaşabiliyor. Yelki bölgemiz inşaat sektörünün hızla geliştiği bir bölge haline geldi. Yelkili vatandaşlara 2014 seçimleri öncesi, minibüs seferlerini başlatacağız diye söz vermiştik, sözümüzü tuttuk, seferleri başlattık. Orada bir konuşmamda ‘yerlerinizi satmayın; çünkü Yelki eski Yelki değil değişim kapıda’ demiştim ve şu anda Yelki’yi tanıyamazsınız. Güzelbahçe’de şu an her mahalle değerli ve büyük bir talep var.

BURAYA GO-KART OLMAZ

- Go Kart pisti yapılması girişimlerine karşı çabalarınız sonuç verecek mi, gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz? İstediğiniz sonuca ulaşabilecek misiniz?

- ‘Önce insan’ ilkesinden hareket ederek, bütün icraatlarımızı bu doğrultuda yapmaya çalıştık ve çalışıyoruz. Rant belediyeciliği yerine halk belediyeciliği yapmaya özen gösterdik. Çünkü partimizin ilkelerinden en önemlisi halkçılıktır. Ben de bu partinin bir neferi olarak, ilkelerimize sadık kalmak ve gereğini yerine getirmek zorundayım. Güzelbahçe’nin Yelki Mahallesi yıllardır doğası, yüzyıllık zeytin ağaçları, sakinliği ve temiz havasıyla bilinen bir yerleşim yeridir. Bu bölge sadece insanlar değil birçok hayvan türünü bünyesinde barındırıyor. Ayrıca başta zeytin olmak üzere diğer tarım ürünlerinin yetiştirildiği, çiçek seralarının bulunduğu bu bölgede çok yoğun hayvancılık da yapılmaktadır. Güzelbahçe; insanların gelip huzur içinde, doğası ve temiz havasıyla yaşayabilecekleri bir ilçe. Fakat bizler kentin kimliğini korumak için ne kadar mücadele versek de başkaları bu huzuru ve güzellikleri bozmak için çalışıyor. Geçen yıl eylül ayında ‘Go-Kart’ pisti yapmak üzere bir vatandaş girişimlerde bulunmuştu. Biz de halkımızın bu konudaki hassasiyetlerini ve doğaya olabilecek zararları göz önünde bulundurarak karşı çıktık ve yapılmaması için tüm imkânlarımızı seferber ettik. Fakat bunca girişimlerimize rağmen maalesef bu vatandaş ‘nasıl oluyorsa’ plan onayını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldı. Yani 100 yıllık zeytinlerin olduğu, içerisinde birçok bitki örtüsü ve yabanıl hayvanın barındığı alana Go-Kart (karting) pisti yapılacak. Go-kart olmalı mıdır? Evet olmalıdır. Ama bunun yeri Güzelbahçe değildir. Güzelbahçe’nin o güzel doğası buna uygun bir yer değildir. Halkın istemediği, halkın onaylamadığı bir alana halka rağmen yapılıyorsa bu milli iradeyi yok saymak olur ve halk bunun hesabını zamanı gelince sormasını bilir. Güzelbahçe Belediyesi olarak Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne askıda olan plan ile ilgili gerekli itirazımızı yaptık. Sonuç almamamız durumunda gereken tüm hukuki mücadelemizi vereceğimizi halkımıza buradan belirtmek isterim. Bundan da sonuç alamaz isek, Belediye Başkanlığı ceketimi çıkartıp, halkımla yan yana, bir Güzelbahçeli olarak mücadelemi vereceğim. Gelecek kuşaklara güzel bir dünya bırakmak istiyorsak herkesin bu haklı mücadelemize destek olacağına inanıyoruz.

Sevilen bir bir belediye başkanısınız, sizi neden seviyorlar?

- 2009 yılından bugüne Güzelbahçe’de belediye başkanlığı yapıyorum. Fakat ben Güzelbahçe’de doğmuş, büyümüş biriyim. Birçok kişiyi tanıyorum ve birçok vatandaşım da başkan olmadan önce beni tanıyordu. Eğer halkınızın içindeyseniz, onları dinleyip, onların sorunlarına çözüm bulabiliyorsanız bunun halk tarafından bir karşılığı vardır her zaman. Bu halk bizi üç dönemdir belediye başkanı yapıyorsa demek ki bu halkta bir iz bırakmışız. Tabii bunun en büyük sebebi de mensup olduğum ailem, evim Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Partimin aday göstermesi ve halkımın teveccühleriyle bugün bu koltuktayım.

                           - Payamlı, Küçükkaya ve Çamlı ile ilgili projeleriniz var mı? Üç köyün mahalleye dönüşmesi, yöre halkının hayatında ne değiştirdi? Köylerin mahalle haline getirilmesi yararlı oldu mu? O köylerde neler eksik, neler yapıldı?

- Payamlı, Küçükkaya ve Çamlı bizim için halen köy statüsündedir. Evet merkezi hükümet mahalle yaptı fakat bir yere şöyle olacaksın demeyle olmaz. Köye mahalle statüsü vererek orayı köy statüsünden çıkartamazsınız. Bunun hem sosyolojik hem ekonomik boyutu var. Şimdi şehirden gelip Payamlı’da ev alan ve orada hayatını sürdürmek isteyen insanlar var. Şimdi yan komşusu tavuk besliyor ya da hayvancılıkla uğraşıyor. Hayvanların olduğu ahırdan ister istemez kokular geliyor ve görüntü kirliliği oluşuyor. Bu vatandaş bunu şikayet etse orada yıllardır yaşayan köylü sıkıntı çekecek. Komşusuyla bir takım sorun ve sıkıntılar yaşayacak ve bu da sosyolojik boyutu ortaya çıkartıyor. O köylüye hayvancılık yapamazsın burada derlerse başka bir yere göç etmek zorunda kalacak ve ekonomik boyutu ortaya çıkacak. Bir şeyleri değiştirip dönüştürmeden önce toplumun sosyo ekonomik para metrelerine dikkat etmek gerek. Dönüşüm güzel bir olgudur fakat yanlış ve zamansız yapılması toplumda sıkıntılara sebep olabilir. Biz belediye olarak her türlü desteği köylülerimize sağlamaya çalışıyoruz. Payamlı Bardacık Festivali’nin 7'incisini yaptık İzmir dışından bile festivale katılanlar oluyor artık. Ve biz bu köyümüzün kooparatifini destekleyerek köylümüze büyük destek oluyoruz. Çamlı köyümüzde ‘Kadın Üretici Pazarı’ kurduk. Kadınlarımızın ekonomisine can suyu olmasını sağladık. Küçükkaya köyümüzde zeytin şenliği düzenledik. Zeytinyağı alarak yine ekonomik destek verdik. Bizim için köy ya da mahalle olmasının bir farkı yok biz tümüne aynı gözle bakıp aynı hizmeti götürürüz.Önemli olan köyün mahalleye dönüşmesi değil o halka vermiş olduğunuz hizmettir.

Yorumlar (0)
15°
kapalı
Namaz Vakti 24 Şubat 2020
İmsak 06:22
Güneş 07:43
Öğle 13:30
İkindi 16:35
Akşam 19:06
Yatsı 20:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 45
2. Galatasaray 23 45
3. Sivasspor 23 45
4. Başakşehir 22 43
5. Alanyaspor 23 39
6. Fenerbahçe 23 38
7. Beşiktaş 23 37
8. Göztepe 22 34
9. Gaziantep FK 23 31
10. Gençlerbirliği 23 27
11. Antalyaspor 23 25
12. Malatyaspor 22 24
13. Denizlispor 22 24
14. Çaykur Rizespor 21 24
15. Konyaspor 23 21
16. Ankaragücü 23 20
17. Kasımpaşa 22 16
18. Kayserispor 23 16
Takımlar O P
1. Hatayspor 23 45
2. Erzurum BB 23 42
3. Bursaspor 23 39
4. Adana Demirspor 23 37
5. Altay 23 34
6. Fatih Karagümrük 23 34
7. Keçiörengücü 23 32
8. Ümraniye 23 32
9. Akhisar Bld.Spor 23 32
10. Menemen Belediyespor 23 32
11. Balıkesirspor 23 31
12. Giresunspor 22 28
13. İstanbulspor 22 27
14. Altınordu 23 24
15. Osmanlıspor 23 21
16. Adanaspor 23 18
17. Boluspor 23 17
18. Eskişehirspor 23 16
Takımlar O P
1. Liverpool 26 76
2. Man City 27 57
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 44
5. M. United 27 41
6. Tottenham 27 40
7. Sheffield United 27 40
8. Wolverhampton 27 39
9. Arsenal 27 37
10. Burnley 27 37
11. Everton 27 36
12. Southampton 27 34
13. Crystal Palace 27 33
14. Newcastle 27 31
15. Brighton 27 28
16. Bournemouth 27 26
17. Aston Villa 27 25
18. West Ham 26 24
19. Watford 27 24
20. Norwich City 27 18
Takımlar O P
1. Barcelona 25 55
2. Real Madrid 25 53
3. Atletico Madrid 25 43
4. Sevilla 25 43
5. Getafe 25 42
6. Real Sociedad 24 40
7. Villarreal 25 38
8. Valencia 25 38
9. Granada 25 36
10. Levante 25 32
11. Athletic Bilbao 25 31
12. Osasuna 25 31
13. Real Betis 25 30
14. Deportivo Alaves 25 30
15. Real Valladolid 25 29
16. Eibar 24 24
17. Celta de Vigo 25 24
18. Mallorca 25 22
19. Leganés 25 19
20. Espanyol 25 19
banner29